ellenzék;Fidesz-KDNP;közvélemény-kutatás;Idea Intézet;TISZA Párt;

- Az IDEA Intézet szerint is minden viszonyításban megelőzte a Tisza Párt a Fideszt

A teljes népességben és a biztos pártválasztók között is.

A pártok népszerűségi listájának élén hosszú idő után nem a Fidesz-KDNP áll, az ősz közepére elérte ugyanis a TISZA a teljes népességben a 30 százalékos szintet - állapította meg az IDEA Intézet szerkesztőségünknek is eljuttatott közvélemény-kutatási eredményében.

Az intézet legfrissebb, 2024. október 31-e és november 8-a között elvégzett pártpreferencia-kutatásából az derült ki, hogy egy ősz közepi választás négypárti parlamentet hozott volna. Október végén, november elején a hazai felnőtt népesség 30 százaléka szavazott volna a TISZA Pártra, a kormánypártok támogatottsága 28 százalék volt. Ez a biztos szavazó, pártot választani tudók között előbbinek 41, a Fidesz-KDNP-nek pedig 38 százalékos szavazati arányt biztosított volna, azaz az IDEA szerint az ellenzéki párt immár mindkét fő kategóriában megelőzi a kormánypártot.

A biztos szavazó, pártot választani tudók körében a Mi Hazánk 7 százalékkal, a DK pedig 6 százalékkal lépné át az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt. Az IDEA mindemellett megjegyzi, hogy a parlamenti választásig még hosszú idő, nagyjából másfél év van hátra, így kevésbé jelentik a majdani, várható végeredmény becslését, de az aktuális, belpolitikai közhangulatot tükrözik. Amennyiben tehát az október legvége-november legeleje közötti időszakban parlamenti választásokat tartottak volna Magyarországon, akkor a pártlisták küzdelmét a kormánypártokkal szoros versenyben jó eséllyel a TISZA Párt nyerhette volna meg.

Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. október 31. és november 8. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar interneten és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. A súlyozáskor a különböző internet- és közösségi oldal felhasználási szokásokat kontrollálják, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ± 2,3 százalékpont.

Izgatottan várjuk, hogy a brüsszeli melegorgiáról és az ereszcsatornáról lesz-e szó benne.