Zugló;Bosnyák tér;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.;Bayer Construct;Rózsa András;

- Bosnyák téri gigaberuházás: újra tárgyalt a területrendezésről Rózsa András és az építő Bayer Construct

A választások után újra tárgyalóasztalhoz ült a Bosnyák tér mögötti új iroda- és lakónegyedet építő Bayer Construct és Zugló önkormányzat vezetése. Kell a pénz a fejlesztésekre. 

Az elmúlt években heves viták övezték a Bosnyák tér mögött épülő hatalmas épületekkel telezsúfolt új iroda- és lakónegyedet. A projektről tartott lakossági fórumok rendre csúnya szóváltásba fulladtak. A beruházóval kötendő megállapodás tervezete pedig a testületi ülésig se jutott el, Horváth Csaba Zugló előző MSZP-s polgármestere a nagy ellenállás láttán még a tárgyalás előtt visszavonta azt. Csakhogy megállapodás híján a kerület százmillióktól esik el, ami nagyon jól jönne most a kerület fejlesztéséhez. Éppen ezért az önkormányzati választásokon győzedelmeskedő momentumos Rózsa András, aki korábban a kerület alpolgármestere volt, most újra egyeztetésre hívta a Bayer Construct vezetését. S ők kötélnek álltak. Csütörtökön ültek ismét tárgyalóasztalhoz.

„Az eskütétel utáni első dolgom az volt, hogy felvegyem a kapcsolatot a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel és a beruházóval. Területrendezési megállapodás híján ugyanis jelentős előnyöktől esik el a kerület, a projekt jövőre befejeződik az erről szóló tárgyalások viszont tavaly elakadtak”

– válaszolta a Népszava kérdésére Rózsa András, aki ugyan nem akarja elődje nyakába varrni az ügyet, de azt azért megemlíti, hogy Horváth nem osztott meg minden részletet az egyeztetésekről a képviselőtársaival.

Lapunk azon felvetésére, hogy Horváth Csabát éppen azért támadták a leghevesebben, mert túlzottan engedékenynek tartották a befektetővel szemben, a momentumos politikus azt mondta,

hogy az elődje által kidolgozott területrendezési megállapodás tervezet számos komoly kockázatot rejtett az önkormányzat számára, ezért azt nem fogadhatták el. 

Horváth Csaba azonban nem folytatta a tárgyalásokat és nem törekedett a mindkét fél által elfogadható konszenzus megkeresésére. A kerületnek azonban a tervezett fejlesztésekhez szüksége van azokra az anyagi erőforrásokra, amelyet ez a területrendezési megállapodás biztosíthat.

„Balázs Attila, a Bayer Construct tulajdonosa egyelőre nem tett új ajánlatot” 

– válaszolta a Népszava kérdésére Rózsa András polgármester, de mindkét fél nyitottnak mutatkozott a tárgyalások folytatására, amelynek következő fordulója december elején lesz. A kerület új vezetője bízik abban, hogy meg tudnak állapodni az MNV és a Bayer képviselőivel.

Ahogy arról a Népszava korábban többször is beszámolt a beruházást az Orbán-kormány kiemelten közérdekűnek minősítette, a rendeletben megadott kedvezményekkel gyakorlatilag szabad kezet adtak a csaknem 7 hektáros terület faltól falig való beépítéséhez az Orbán vejével, Tiborcz Istvánnal baráti viszonyt ápoló Balázs Attila cégének. A „koordinációs feladatokat” a fővárosi kormányhivatalt vezető Sára Botond főispánra, a VIII. kerület korábbi fideszes polgármesterére bízta a kabinet. Az engedélyezés ennek megfelelően zökkenőmentes volt. (Környezetvédelmi engedélyt kérniük sem kellett.) A kiadott engedélyek szerint az épületek alatt többszintes mélygarázsokat alakítottak ki, a kilencszintes lakó- és irodaházak jócskán kilógnak a zömében földszintes vagy egy-kétemeletes házak közül.

Az új negyed így is alaposan átalakult menet közben. Az eredetileg tervezett több száz lakás, nagy pláza helyett duplaannyi, 153 ezer négyzetméter iroda épült. A beruházói döntés elsőre meglepőnek tűnt, hiszen a Covid-járvány miatt széles körben elterjedt home office jelentősen csökkentette az irodaigényt. De persze volt ráció a változtatásban. Az állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) által tavaly áprilisban megvásárolta a Balázs Attila érdekeltségébe tartozó cégtől a projekt eddig megvalósult elemeit és azok területét. A Zuglóban mandátumot nyert Hadházy Ákos véletlenül bukkant rá az erről szóló dokumentumra az MNV szerződései közt, az üzletről a zuglói önkormányzatnak se szóltak, holott elővásárlási joga lett volna.

A kerület támogatásáért cserébe a Bayer közösségi fejlesztéseket ígért, amelyek bruttó összértékét 11,4 milliárdosra becsülték. Ebben a környező utcák rendbetétele mellett, a Rákospatak negyedhez közeli darabjának revitalizációja, mellett kiemelték a kerületieknek építendő új 5000 négyzetméteres városi teret, illetve az alatta lévő mélygarázst.

Az egyetlen bökkenő az volt , hogy az új köztér a jelenlegi Bosnyák téri piac helyén épülne. Az érintett telket 2025. március elsejéig át kellett volna adni az önkormányzatnak, illetve „az építkezés organizációjához illeszkedve át kell szerveznie a Bosnyák téri piacot”. A közösségi célú fejlesztésekért cserébe a beruházó elvárta volna az önkormányzattól, hogy a projekthez szükséges tulajdonosi, közkezelői és egyéb hozzájárulásokat „ késedelem nélkül kiadja”, a beruházással szemben indított összes pert és önkormányzati eljárást a településrendezési szerződés aláírása után lezárja.

Átszellőztették az épületet, ahonnan mintegy 80 ember tereltek ki. A teátrum közlése szerint a helyszínre érkező mentőszolgálat nem tudta megállapítani a rosszullét pontos okát, ezért tizenhat munkatársat elővigyázatosságból kórházba szállítottak megfigyelésre.