Magyarország;MVM;Eurostat;gázexport;orosz gáz;

Az Unióval kötött versenymegállapodás értelmében a Kreml 2013 óta nem tiltja a gázuk továbbadását

- Sok gázt exportál Magyarország az orosz behozatalnak köszönhetően, de az nem világos, hogy nyerünk-e a szállításokon

E mennyiség jó része Ukrajnába kerül – számítottuk ki az Eurostat nyilvántartása alapján.

A megugró magyar gázkivitel mögött elsősorban a megnövelt orosz szállítások állnak – vélekedtek a lapunk által megkérdezett szakértők. E mennyiség jó része Ukrajnába kerül – számítottuk ki az Eurostat nyilvántartása alapján. Időnként nem egyértelmű, hogy nyerünk-e az üzleteken. Amiként arról október végén, az EU statisztikai hivatalának adatai alapján beszámoltunk, Magyarország idén augusztusig 2023 hasonló időszakánál kétharmaddal többet, 1,7 milliárd köbméter gázt értékesített külföldre. Ez a folyamatosan csökkenő, idén valószínűleg 8 milliárd köbméteres hazai fogyasztás tükrében egyre láthatóbb mennyiség. Igaz, 2018-ban éppenséggel már 9,6 milliárd köbmétert exportáltunk, ami 2023-ig jelentősen esett.

Ezen belül messze a legnagyobb mennyiség – 2019–2020-ban egy­aránt közel 5 milliárd köbméter – Ukrajnába került. Igaz, a 2022-es érték félmilliárd, a tavalyi pedig 1,6 milliárd köbmétert tett ki. Idén, az első nyolc hónap mennyisége nagyjából megfelelt a tavalyi szintnek. 

Arra a kérdésünkre, hogy az oroszokat nem zavarja-e, miszerint gázuk tőlünk Ukrajnába kerül, egy magát megnevezni nem kívánó forrásunk felhívta a figyelmet: az Unióval kötött versenymegállapodás értelmében a Kreml 2013 óta nem tiltja a tőlük származó gáz továbbadását.

Az Eurostat-kimutatás szerint Ukrajnának furamód gyakorta olcsóbban adtuk a fűtőanyagot, mint amennyiért azt az oroszoktól vettük. Igaz, idén márciusban és júniusban például nyerhettünk az üzleten. Forrásunk ugyanakkor rögzítette: bár Magyarországra túlnyomórészt orosz gáz érkezik, de például a horvátországi Krk-sziget tengeri cseppfolyósítottföldgáz-lefejtője felől vásárolunk más eredetű fűtőanyagot is, illetve a hazai kitermelés szintén kitesz évi mintegy másfél milliárd köbmétert. Tehát nem egyértelmű, hogy veszteséggel értékesítenénk a terméket. Számításaink szerint az idén felélénkülő, osztrák kivitelünk nyereség-veszteség mutatója szinte havonta váltakozott. Bár a HAG nevű magyar–osztrák cső jelenleg csak behozatalra alkalmas,

forrásunk nem zárta ki, hogy a kiszállítások áttételesen, például Szlovákián át zajlanak.

Bár a korábbi évek során több milliárd köbméteres horvát kivitelünk idén áprilisra elapadt, ezek az eladások – néhány kivételtől eltekintve – egyértelműbb nyereséget hoztak. Az idén kifutó horvát–orosz gázvásárlási megállapodás ismeretében forrásunk nem zárta ki, hogy eme, elvileg magyar kivitel mögött valójában orosz ügyletek állhattak. Arra a furcsaságra, miszerint szerb kivitelünk azzal sem szűnt meg, hogy 2021 októberétől déli szomszédunk felől kapjuk az orosz gázt, sőt az addigi, az átlagba illeszkedő tarifáik egyúttal a piaci szintek négy-ötszörösére ugrottak, szakértőnk egyelőre nem talált magyarázatot, de a lehetőséget nem is zárta ki.

Eszerint tehát jelenleg a legnagyobb anyagi hasznot szerb kivitelünkön érjük el.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter október elején jelentette be, hogy a 2021-es magyar–orosz gázvásárlási szerződésbe foglalt, évi 4,5 milliárd köbméterhez képest idén Moszkvától 6,7 milliárd köbmétert kapunk. Bár a kormány nem veri nagy dobra, az általunk megkérdezett szakértők egyetértettek abban, hogy a többlet jó része tőlünk külföldre kerül. Egyikük felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar vevő, az állami MVM 2024 első fél évében emelkedő nyereségről és kivitelről tudósított. Szerinte ez is bizonyítja az orosz gázár versenyképességét. Másik forrásunk viszont, a hazai gázkereskedelem összetettsége miatt, ezt az – egyébként az Eurostat által sem megerősített – összefüggést szintén nem látta bizonyítottnak.

Kapcsolódó kérdéssorunkra az MVM-től annyit válaszoltak, hogy vezetékes és cseppfolyósított földgázt is vásárló nagykereskedőjük, a hazai ellátásbiztonságot kiemelten szem előtt tartva, a közép-kelet-európai térség több országában is biztosít ellátást. Az energiaügyi tárcától lapzártánkig nem érkezett válasz.

Az emberek elszigetelődnek. Sokan jöttek már rá, hogy nem feltétlenül az érdeküket szolgálja, ha mindig készenlétben kell állniuk.