ELTE;doktori disszertáció;kiállás;Orbán Balázs;visszásságok;

- Az ELTE szerint minden rendben van Orbán Balázs doktori disszertációjával

Az egyetem rövidre zárta a miniszterelnök politikai igazgatójával kapcsolatos kifogásokat. Nem változtatott témát 2009 óta, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs osztálya szerint a doktori eljárások a vonatkozó jogszabályokkal és az ELTE Doktori Szabályzatával összhangban folynak – írja a Telex, amelyik az egyetemet faggatta egy kicsit  doktori disszertációjáról. A miniszterelnök politikai igazgatójának doktori disszertációja körül az elmúlt napokban alakult ki polémia, miután a hvg.hu cikkéből kiderült, A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-ja nem mindenkinek nyerte el a tetszését, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak a doktori tanácsban, ami kifejezetten ritka jelenségnek számít.

Eleve figyelemre méltó, hogy a fideszes politikus ugyanis a szuverenitásról ír, amely iránt az ő elkötelezettsége némileg megkérdőjelezhetővé vált azóta, hogy nemrég a Mandiner egyik podcastműsorában kifejtette, 1956-ból „tanulva" az Orbán-kormány nem védekezett volna egy esetleges orosz támadással szemben. A 444 úgy tudja, Orbán Balázs munkája tudományos szempontból rendben volt, de elvi problémák merültek fel vele kapcsolatban. – A nemmel szavazók erkölcsi összeférhetetlenség miatt ellenezték azt, szerintük az ELTE kiszolgáltatott egy ilyen nagy hatalmú politikussal szemben, ezért nem fogják tudni objektívan megítélni a dolgozatot, attól tartva, hogy negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet.

Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének egyetemi tanára kikérte magának, hogy Orbán Balázs az egyetem jogi karán szerezzen PhD-fokozatot. Az ELTE vezetése erre úgy reagált, hogy „megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát”, és kiállt amellett, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója ott doktorizhasson. Az ügyben a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás azt mondta: politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára.

 

Ahogyan arról lapunk is beszámolt, Rácz András Oroszország-szakértő hosszú Facebook-posztjában három fő problémát vetett fel. Mint írta, a nyilvánosan elérhető információk alapján nem egyértelmű, hogy Orbán Balázs hogyan változtathatott egyáltalán témát, az abszolutóriuma ugyanis képviselők jogállásáról, és nem a szuverenitásról szólt. – Hogyan lehet 12 évvel az abszolutórium megszerzése után megvédeni egy disszertációt, ráadásul teljesen más témában, mint amivel anno az abszolutóriumot szerezte – vetette fel. Szerinte az sem látszik egyértelműen, hogy a publikációs teljesítménye hogyan felelne meg a jelenleg hatályos szabályoknak.

Az ELTE minderre úgy reagált, hogy Orbán Balázs 2009-ben vették fel doktori iskolájukba A képviselők jogállása (parlamenti jog) témában, abszolutóriumát 2012-ben szerezte meg, de a 15 évvel ezelőtt választott témáinak része a szabad mandátum és szuverenitás vizsgálata, így a jelölt nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát. A vonatkozó jogszabályok szerint a 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók doktori eljárását a 2016 előtti szabályok szerint kell lefolytatni.

Egy éves szabadságvesztéssel járhatna például az, ha valaki kommentben más halálát helyezi kilátásba.