Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs osztálya szerint a doktori eljárások a vonatkozó jogszabályokkal és az ELTE Doktori Szabályzatával összhangban folynak – írja a Telex miután az egyetemnél Orbán Balázs doktori tanulmányairól érdeklődtek. A miniszterelnök politikai igazgatójának doktori disszertációja körül az elmúlt napokban alakult ki éles polémia, miután a hvg.hu cikkéből kiderült, A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezése nem mindenkinek nyerte el a tetszését, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak a doktori tanácsban, ami kifejezetten ritka.
Az a közéletben különösen visszásságot okozott, hogy a fideszes politikus ugyanis történetesen épp a szuverenitás témakörében írja azt, amely iránt az ő elkötelezettsége némileg megkérdőjelezhetővé vált azóta, hogy egy mandineres podcast-műsorban kifejtette, 1956-ból „tanulva" az Orbán-kormány nem védekezett volna egy esetleges orosz támadással szemben. A 444 információi szerint Orbán Balázs munkája szakmai szempontból rendben volt, de elvi problémák merültek fel vele kapcsolatban. – A nemmel szavazók erkölcsi összeférhetetlenség miatt ellenezték azt, szerintük az ELTE kiszolgáltatott egy ilyen nagy hatalmú politikussal szemben, ezért nem fogják tudni objektívan megítélni a dolgozatot, attól tartva, hogy negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet – írták.
Az ügyben Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének egyetemi tanára kikérte magának, hogy Orbán az egyetem jogi karán szerezzen PhD-fokozatot. Az ELTE vezetése erre úgy reagált, hogy „megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát”, és kiálltak amellett, hogy Orbán náluk doktorizhasson. Az ügyben a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás azt mondta: politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára.
Nemzeti szuverenitásból doktorál Orbán Balázs
Rácz András Oroszország-szakértő, ahogy arról lapunk is beszámolt, hosszú Facebook-posztjában három fő problémát vetett fel. Mint írta, a nyilvánosan elérhető információk alapján nem egyértelmű, hogy Orbán Balázs hogyan változtathatott egyáltalán témát, lecserélve a régi témáját a szuverenitási fókuszúra. – Hogyan lehet 12 évvel az abszolutórium megszerzése után megvédeni egy disszertációt, ráadásul teljesen más témában, mint amivel anno az abszolutóriumot szerezte – vetette fel. Szerinte az sem látszik egyértelműen, hogy a publikációs teljesítménye hogyan felelne meg a jelenleg hatályos szabályoknak.
Orbán Balázs tudományos publikációi között Twitter-bejegyzés, Magyar Nemzet-, Mandiner- és 444-cikk is feltűnikAz ELTE minderre úgy reagált, hogy Orbán Balázs 2009-ben vették fel doktori iskolájukba A képviselők jogállása (parlamenti jog) témában, abszolutóriumát 2012-ben szerezte meg, de a 15 évvel ezelőtt választott témáinak része a szabad mandátum és szuverenitás vizsgálata, így „a jelölt nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát.” Hozzátették, hogy vonatkozó jogszabályok szerint a 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók doktori eljárását a 2016 előtti szabályok szerint kell lefolytatni.
„Kollégák, hol a gerinc? Miért hányjuk arcon magunkat?” - Az ELTE tanszékvezetője kiakadt Orbán Balázs doktorálásánAz ELTE a tudomány szabadsága jegyében kiállt amellett, hogy Orbán Balázs nemzeti szuverenitásból ott doktorálhassonMTA–elnök Orbán Balázs doktorijáról: A tudományos fokozatszerzésre politikai hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget