feljelentés;Vadai Ágnes;kérdések;tanulmány;Polt Péter;Tokaj-Hegyalja;Magyar Turisztikai Ügynökség;

- Polt Péternek is gyanús lett a Magyar Kertörökség Alapítvány több száz oldalas, oldalanként 226 ezer forintos tanulmánya

A legfőbb ügyész a Nemzeti Nyomozó Irodának küldte el Vadai Ágnes hűtlen kezelés, hivatali visszaélés és csalás elkövetését felvető kérdéseit. 

Írásbeli kérdését feljelentésként értékelem, és azt elbírálás céljából a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodának küldtem meg – válaszolta Polt Péter kedden Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselő még november 4-i írásos kérdésére. Az ügyészségi portálon közzétett levélváltás szerint az ellenzéki politikus aziránt érdeklődött, hogy a legfőbb ügyész szerint „mi kerül oldalanként 226 000 forintba a Magyar Kertörökség Alapítvány által a Magyar Turisztikai Ügynökség részére írt tanulmányban”. 

Polt Péter nem alkotott véleményt az első ránézésre is durván túlárazott megbízásról, és arra utalt, hogy a feljelentésként értékelt dokumentum elbírálásának az eredményéről majd a nyomozó hatóság fogja tájékoztatni Vadait Ágnest. A DK képviselője egyébként levelében hosszasan idéz a 444 ügyben írt cikkéből, de valójában – ahogy arról lapunk is beszámolt – a 24.hu tárta fel az ügyet. A lap a Magyar Kertörökség Alapítvány által írt dolgozatot egy évig próbálta titokban tartani a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), mígnem a bíróság a portálnak igazat adva a 68 millió forint közpénzért elkészített dokumentum kiadására kötelezte az állami szervezetet.

Mint kiderült, a sokáig titkolt  dokumentum oldalanként valóban 226 ezer forintba került, s a 68 millió forintot felemésztő 300 oldalas tanulmányt hivatalosan kevesebb mint négy hónap alatt készítették el, a 300 oldalnak több mint 10 százalékán, 30–40 oldalon csak kép szerepel. – A tanulmány négy részből áll, az első 136 oldal Tokaj-Hegyalja vizsgálatáról szól. Bemutatják a tájat, ismertetik a történetét, a kert- és borkultúra összefüggéseit. Ezt követően 40 oldalon keresztül osztrák, francia, olasz, svájci és spanyol helyszíneket mutatnak be.

Vadai Ágnes szerint az ügyben „konkrétan felvetődhet” a Btk. 376. §-ában írt hűtlen kezelés bűntette, a 305. §-ban szabályozott hivatali visszaélés, a Btk. 374. §-ban rögzített gazdasági csalás bűntett és a Btk. 373. §-ban rögzített csalás bűncselekmény megalapozott gyanújának megállapíthatósága is.

Az egyetem rövidre zárta a miniszterelnök politikai igazgatójával kapcsolatos kifogásokat. Nem változtatott témát 2009 óta, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát.