A Konok-Hetey Művészeti Alapítvány idén Hetey Katalin szobrászművész születésének centenáriumi évében pályázatot írt ki harmincöt évnél idősebb, nonfiguratív, geometrikus absztrakt, -konstruktív, -konkrét szobrászattal, objekt-, illetve térművészettel foglalkozó alkotók számára, akiknek újító munkái gazdagítják a művészeti szcénát. A dokumentáló oklevél mellett a díj háromszázezer forint pénzjutalommal jár az alapítvány jóvoltából, továbbá a nyertes hazavihette Botos Péter Ferenczy Noémi-díjas üvegművész felajánlásából a vándordíjat is, melyet a tavalyi nyertestől, Wolsky András festőművésztől vehetett át. A művészeti díjat és az azzal járó szobrot ugyanis egyik évben szobrász-, másik évben festőművész kapja.
A díjátadón a nyertest N. Mészáros Júlia művészettörténész méltatta, aki beszédében elmondta, Kelemen Zénót a kezdetektől a szobrászat legalapvetőbb kérdései foglalkoztatják, melyekre egyéni látásmódja alapján új, eredeti válaszokat ad. A művész polisztiroltömböket használ, amelyeket izzított dróthúrokkal formál, majd dörzspapírral csiszolja simára felületüket, illetve grafitvonalakkal fedi el az anyagot. – Művészetével, alkotásaival megkérdőjelezi a szobrászattal kapcsolatos, évszázados beidegződésünket, és elbűvöl bennünket, átrepít egy másik valóságba, ahol a gravitáció nem érvényesül – fogalmazott a művészettörténész.
A díjátadón Juhász Anna, az est házigazdája elmondta, hogy a Konok-Hetey Művészeti Alapítvány 2008-ban jött létre Konok Tamás festőművész és Hetey Katalin szobrászművész kezdeményezésére. Az alapítvány kiemelt feladatai közé tartozik a két névadó életművének gondozása, közzététele, kiállítása, és ehhez kapcsolódva a Konok-Hetey Művészeti Díj célja kettejük életművének szellemében a képzőművészet elismerése és támogatása.
Az idei zsűri tagjai voltak Szipőcs Krisztina művészettörténész, a zsűri elnöke, Konok Marianne, Konok Tamás özvegye, N. Mészáros Júlia művészettörténész, alapító, Hegyeshalmi László képzőművész, Juhász Anna irodalmár, Juhász László műgyűjtő és Molnár Ani galerista, a kuratórium elnöke. A pályázat finalistái között szerepelt még Bálványos Levente, Melkovics Tamás, Saxon-Szász János és Zalavári József szobrászművész.