Kissé ellentmondásos közleményében Balatoni Katalin először arról írt, a pedagógusok bojkottálták a szakszervezet „bojkottfelhívását”, hiszen november 19-éig már 59 százalékuk letette a vizsgát, „mert gyermekeink érdekeit, az oktatás fejlődését” tartják szem előtt. Ezt követően tért rá arra, hogy a vizsga egyébként minden pedagógusnak kötelező, ha nem teljesítik, annak következményei lesznek – hogy pontosan milyenek, azt nem részletezte.
A 10 órás távoktatási képzések szeptember elején indultak: először az óvodapedagógusok kaptak hozzáférést az online felülethez, majd a tanítók, általános iskolai tanárok, és így tovább. A képzést és a vizsgákat legkésőbb 2025. január 31-éig kell teljesítenie minden pedagógusnak. A Belügyminisztérium lapunknak küldött szerdai tájékoztatása szerint november 19-éig 64 566 pedagógus tett sikeres vizsgát, 246-an viszont nem tudtak megfelelni a követelményeknek.
Eddig 64 ezer tanár megfelelt, és 246 nem felelt meg a NAT-vizsgánA Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke megdöbbentőnek nevezte a helyettes államtitkár szavait. Gosztonyi Gábor lapunknak azt nyilatkozta, Balatoni Katalin állításával ellentétben a PSZ nem szólította bojkottra a pedagógusokat; annyit közöltek, a képzést feleslegesnek tartják. A vizsgák elmulasztásával, sikertelen teljesítésével járó következményekről azt mondta: korábbi minisztériumi egyeztetéseken még arról volt szó, nem lesznek komoly következmények, legfeljebb a teljesítményértékelés során vonhatnak le 1-2 pontot, de ezt is az iskolaigazgatókra bízzák, bérelvonással viszont semmi esetben sem járhat.
Elképesztő, hogy a helyettes államtitkár úgy állítja be a NAT-vizsgát, mintha azon önként vennének részt a pedagógusok, nem pedig azért, mert kötelezték őket
– erről a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője beszélt lapunknak. Nagy Erzsébet hangsúlyozta, a PDSZ sem hirdetett bojkottot. Elmondta azt is, a vizsga elmaradásának következményeiről egyik jogszabály sem rendelkezik, de mivel a teljesítés bekerült a pedagógusok kötelezettségei közé, szélsőséges esetben fegyelmi eljárással is fenyegethetik a képzést elmulasztókat.
A Belügyminisztérium lapunknak azt írta, a képzés valóban teljesítési kötelezettséget ír elő, amelyről az Oktatási Hivatal állít ki tanúsítványt (megfelelt vagy nem felelt meg). Állításuk szerint ezt a teljesítményértékeléskor veszik figyelembe, az eredmény pedig az értékelés alapján megállapított új illetményt is befolyásolja.
Tízezer pedagógust már levizsgáztatott a Belügyminisztérium, 27-en megbuktak az Orbán-kormány Nemzeti alaptantervéből