Bejrút;Libanon;Izrael;Hezbollah;légitámadás;

Egy izraeli légicsapás során ledőlt épület romjai 2024. november 23-án Bejrútban

- Legkevesebb 11 ember meghalt, amikor izraeli légicsapás érte Bejrút központját

Helyi hírek szerint egy nyolcemeletes lakóépület teljesen megsemmisült. Az IDF evakuálási parancsot adott ki dél-bejrúti lakosoknak.

Nagy erejű légicsapás érte szombaton Bejrút központját, a libanoni egészségügyi minisztérium jelentése szerint a támadásban legkevesebb 11 ember meghalt és több mint 20-an megsebesültek – írja a BBC.

A helyi Nemzeti Hírügynökség közölte, a libanoni főváros sűrűn lakott Basta negyedében öt rakéta teljesen megsemmisített egy nyolcemeletes lakóépületet. A támadás szombaton, helyi idő szerint hajnali 4 körül történt. Bejrútban több robbanást is hallani lehetett, a helyszínen jelenleg is a romok eltávolításán dolgoznak.

A légicsapást újabb támadások követték, az izraeli hadsereg (IDF) evakuálási parancsot adott ki dél-bejrúti lakosoknak, akik „a Hezbollah létesítményei és érdekeltségei közelében tartózkodtak”. Ezt követően több helyszínt is vadászrepülőgépek vettek célba, az IDF szerint az egyik célpont egy fegyverraktár volt.

Tűzoltók küzdenek a lángokkal 2024. november 23-án Bejrútban, egy izraeli légicsapást követően

Az MTI azt írja, helyi beszámolók szerint az izraeli légierő egy bizonyos épületet célzott meg, amelyre négy rakétát lőttek ki. A Hamász al-Hadat tévécsatornája szerint az izraeli hadsereg célja az volt, hogy megöljék a Hezbollah Külső Biztonsági Szervezetének (máképpen 910-es egység) vezetőjét, Talal Hamiehet, akinek sorsáról azonban nem adott tájékoztatást.

Talal Hamieh, a „910-es különleges egység” vezetőjét az amerikai hatóságok felelősnek tartják a Libanonon kívüli terrortámadások tervezéséért, koordinálásáért és végrehajtásáért. Ezek a támadások elsősorban izraeliek és amerikaiak ellen irányultak. Hamieh 2012-ben fölkerült a veszélyes nemzetközi terroristák listájára.

Izrael a Gázai övezetben aktív, a tavaly október 7-i összehangolt terrortámadásért felelős Hamász radikális palesztin szervezet mellett a libanoni Hezbollah ellen is harcol. Az Irán támogatását élvező libanoni szélsőséges milícia saját közlése szerint szolidaritásból a Hamásszal rendszeresen támadja Izrael területét. Válaszul a zsidó állam szeptember óta masszív légicsapásokat és egy szárazföldi műveletet indított Libanonban.

Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala (OCHA) szombati közlése szerint az izraeli hadsereg és a libanoni Hezbollah síita milícia közötti ellenségeskedések kiéleződése óta mintegy 900 ezer ember menekült el Libanonból, mintegy 51 százalékuk nő.

„Minden alkalommal, amikor egy ország megszegi a nemzetközi intézmények iránti kötelezettségvállalásait, saját magának okoz kárt” – hangsúlyozta Věra Jourová.