Libanon;Izrael;Benjamin Netanjahu;Hezbollah;tűzszünet;Joe Biden;

Libanoni család a Szidón és Tírusz közötti autópályán 2024. november 27-én, a tűzszünet megkezdődése után

- Hatályba lépett a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között, sok libanoni lakos az izraeli hadsereg figyelmeztetése ellenére is elindult az otthona felé

Az IDF azt üzente a civileknek, hogy tájékoztatni fogja őket arról, mikor válik biztonságossá a hazatérés.

Órákkal ezelőtt kezdetét vette az Egyesült Államok és Franciaország által kedd este bejelentett, helyi idő szerint hajnali 4-kor életbe lépő tűzszünet Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia között.

A BBC azt írja, az elmúlt hónapokban az izraeli csapások miatt Dél-Libanonból elmenekült és kitelepített civilek közül többen már elindultak otthonaik felé, annak ellenére, hogy az izraeli hadsereg (IDF) arra figyelmeztette őket, még ne menjenek vissza. A lakosoknak az IDF azt ígérte, tájékoztatni fog arról, mikor válik biztonságossá a hazatérés.

A Reuters ugyancsak arról számolt be, hogy több tucat jármű hagyta el a Bejrúttól délre fekvő Sidon városát, de Zahraniban is készültek fotók, melyeken matracokkal és egyéb holmikkal telepakolt autók láthatóak. A The Guardian tudósítója szerint a Bejrútból Dél-Libanonba vezető utakon alig néhány órával a tűzszünet megkötése után óriási lett a forgalom.

Hazatérni készülő libanoni férfi egy teherautón a dél-libanoni Sidon városában 2024. november 27-én

Mint megírtuk, a tűzszüneti megállapodás véglegesítése közben a felek az utolsó percig folytatták a hadműveleteket. A Biden-adminisztráció mellett Emmanuel Macron francia államfő és csapata közvetített aktívan a libanoni és az izraeli kormányzat, illetve a terrorszervezet között.

A megállapodás egy 60 napos átmeneti időszakot irányoz elő, ami alatt az izraeli hadsereg kivonul Dél-Libanonból, a libanoni hadsereg pedig a határhoz közeli területeken elfoglalja pozícióját, a Hezbollah nehézfegyvereivel együtt a Litani folyótól északra helyezi át állásait. A tűzszünet végrehajtását és betartását egy, az Egyesült Államok vezette felügyeleti bizottság követi, és jogsértések esetén is ez a testület jár el, Izraelnek nem lesz joga egyoldalúan visszavágni egy Hezbollah támadás esetén. 

A fegyverszüneti megállapodásban tizenhárom pont szerepel:

  • a Hezbollah és más libanoni fegyveres csoport nem hajt végre támadó akciót Izrael ellen.

  • Izrael sem hajt végre támadó katonai lépést libanoni célpontok ellen földön, levegőben és a tengeren.

  • Izrael és Libanon elismeri az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1701. számú határozatának jelentőségét.

  • ezek a kötelezettségvállalások nem zárják ki Izrael és Libanon önvédelemhez való jogának gyakorlását.

  • Dél-Libanonban csak a hivatalos libanoni biztonsági erők és hadsereg lesz fegyveres szervezet, amely fegyvert hordhat vagy haderőt működtethet.

  • fegyverek vagy fegyverekkel kapcsolatos anyagok Libanonban történő értékesítése, szállítása és gyártása a libanoni kormány felügyelete és ellenőrzése alatt áll.

  • le kell szerelni minden, fegyverek és fegyverekhez kapcsolódó anyagok gyártását végző, nem engedélyezett létesítményt.

  • felszámolnak minden, a kötelezettségnek nem megfelelő katonai infrastruktúrát és bázist, és elkoboznak minden engedély nélküli fegyvert.

  • létrehoznak egy Izrael és Libanon számára elfogadható bizottságot, amely felügyeli és segíti ezen kötelezettségvállalások teljesítését.

  • Izrael és Libanon jelentést nyújt be ennek a bizottságnak és az UNIFIL (ENSZ békefenntartó) haderőnek ezen kötelezettségvállalások esetleges megsértéséről.

  • Libanon hivatalos biztonsági és katonai erőket telepít a határ mentére, és a Dél-Libanont elkülönítő vonal átkelőhelyeihez a rendezési terv szerint.

  • Izrael 60 napon belül fokozatosan visszavonul a kék vonaltól délre.

  • az Egyesült Államok előmozdítja a közvetett tárgyalásokat Izrael és Libanon között egy elismert szárazföldi határ kijelölése érdekében.

Az MTI azt írja, Izrael – mint a hadsereg közléseiből kiderül – a harcok kezdete óta kedden, közvetlenül az egyezmény aláírása előtt mérte a legsúlyosabb légicsapásokat a libanoni fővárosra, Bejrútra, és az izraeli szárazföldi egységek ekkor érték el a Dél-Libanon északi határát jelző Litani folyót. A várható tűzszünet hírére a Hezbollah is már vasárnap kiemelkedően sok, mintegy kétszázötven lövedéket indított Izrael felé, olyan mennyiséget, mint Hasszan Naszrallah sejknek, a szervezet vezetőjének a megölését követően, szeptember végén.

Helyszíni beszámolók szerint hajnal óta hallgatnak a fegyverek Izrael északi határánál, ahol a Hezbollah tavaly október 8-án, egy nappal a Hamász palesztin iszlamista szervezet terrortámadása után lőni kezdte Libanonból a környező izraeli településeket, kiváltva Izrael ellencsapásait.

Irán szerdán üdvözölte a támogatását élvező, libanoni síita Hezbollah fegyveres szervezet és Izrael között létrejött tűzszünetet. A teheráni külügyminisztérium szóvivője, Eszmail Bahai hozzátette, hogy Irán a Gázai övezetben – Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet között – zajló fegyveres konfliktusban is tűzszünet elérésére törekszik, ugyanakkor azt elutasította, hogy ez egyidejűleg megkezdődjön a libanonival.

A Reuters azt írja, az egyiptomi külügyminisztérium is üdvözölte a megállapodást, és kiemelte, hogy az a térség deeszkalációjához vezethet.

Izraelben nem övezte egyértelmű lelkesedés a tűzszüneti megállapodást. A Libanonnal határos, a bombázások miatt egy éve kitelepített észak-izraeli települések vezetői azt kifogásolják, hogy nem látják a megfelelő garanciákat arra, hogy a terrorcsoportot sikerül a Litani folyótól északra tartaniuk a nemzetközi és libanoni erőknek. Ezen biztosíték hiányában kockázatos a visszaköltözésük. Az ellenzéki pártok is bírálják a megállapodást és a biztonsági garanciákat hiányolják.

Benjamin Netanjahu a tűzszünettel kapcsolatos kifogásokra válaszolva azt hangsúlyozta, a Hezbollahval folyó harc beszüntetése lehetőséget ad Izraelnek arra, hogy a legfőbb fenyegetésre, Iránra koncentráljon. Az ellenzék viszont úgy gondolja, van egy ennél is sürgetőbb feladat, a 417 napja gázai fogságban szenvedő túszok kiszabadítása és a Hamásszal való gázai konfliktus lezárása. A Netanjahu-kormány azonban a gázai tűzszüneti tárgyalásokkal nem siet, egyes források szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatására vár abban reménykedve, hogy kedvezőbb feltételekkel köthet békét, mint a demokrata adminisztráció közvetítésével.

Daniel Andreas San Diegot a 2000-es évek elején több, Kaliforniában elkövetett bombamerényletért tartanak felelősnek.