Az Európai Parlament (EP) Grúzia súlyosbodó demokratikus válságáról szóló állásfoglalás-tervezete elítéli Orbán Viktor grúziai látogatását, amely véleménye szerint az uniós álláspont megsértése volt, és újabb kísérlet az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására.
Mint a szöveg megjegyzi, a magyar miniszterelnök a végleges választási eredmények közzététele előtt és európai partnereivel való előzetes egyeztetés nélkül utazott Tbiliszibe, hogy gratuláljon a kormányzó Grúz Álom pártnak. Orbán volt az egyetlen EU-s vezető, aki így tett, és ismét nem a közösség nevében beszélt, hangsúlyozza a határozati javaslat, amelyet várhatóan csütörtökön fogad el az EP plenáris ülése.
Részben újraszámolják a szavazatokat Grúziában, Orbán Viktor tbiliszi sajtótájékoztatója káoszba fulladtA kaukázusi országban október végén tartottak parlamenti választásokat, amelyeken az oroszbarát kormánypárt szerezte meg a szavazatok többségét. Az ellenzék nem fogadja el az eredményt, amelyet szerinte a Grúz Álom széleskörű választási csalásokkal ért el.
Az EP elfogadás előtt álló és öt frakció által előterjesztett állásfoglalása is kiemeli, hogy a hatóságok nem tartották tiszteletben a demokratikus választásokra vonatkozó nemzetközi normákat. A súlyos jogsértések miatt a nemzetközi közösségnek nem kellene elismernie az eredményt, áll a dokumentumban,
amely felszólít a választások megismétlésére független és pártatlan adminisztráció és nemzetközi megfigyelők felügyelete mellett.
Az uniós képviselő-testület szankciók kiszabását sürgeti grúziai tisztviselőkkel és politikai vezetőkkel szemben, akik felelősek a demokratikus visszarendeződésért, a választási szabályok megsértéséért és a hatalommal való visszaélésekért. Ezen belül célzott büntető intézkedéseket szorgalmaz a kormánypártot irányító oligarchával, Bidzina Ivanisvilivel szemben, és javasolja EU-n belüli vagyonának befagyasztását.
Az állásfoglalás-tervezetben az EP felkéri a döntéshozó európai intézményeket, hogy vizsgálják felül és szükség esetén függesszék fel Grúzia vízummentes státuszát. A grúzok 2017 óta utazhatnak beutazási engedély nélkül az uniós tagállamokba.
Az Európai Bizottság idén júniusban 120 millió eurót fagyasztott be az országnak járó pénzügyi forrásokból a civil szervezeteket és a független sajtót megbélyegző külföldi ügynöktörvény miatt. Az Európai Parlament azt kéri a biztosi kollégiumtól, hogy ezt a pénzt fordítsa a célba vett nem kormányzati szektor és a média
Ismét tüntettek a grúzok Tbilisziben, megakadályoznák az elcsaltnak tartott választás utáni első parlamenti ülést„A grúz és magyar kormány is csak a Kreml bábja” – Videó!