MNB;távozás;Nagy Márton;

- Az MNB leszögezte, Nagy Mártonnak szakmai hibák sorozata és elfogadhatatlan vezetői stílusa miatt kellett távoznia a jegybanktól

Lemondása után sem Matolcsy György, sem a jegybank más vezetője nem foglalkozott Nagy Márton jövőjével – hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Bank.

„A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) kötelessége helyretenni a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi nyilatkozatában tett állításait, hiszen Nagy Márton jegybankból való távozása mögött valójában szakmai hibák sorozata, elfogadhatatlan vezetői stílusa és jegybankárhoz méltatlan viselkedése állt” – áll az MNB közleményében. A jegybank ezzel arra reagált, hogy – mint arról lapunk is beszámolt – Nagy Márton Indexnek adott nyilatkozatában néhány személyesebb témát, például a Matolcsy György jegybankelnökkel fennálló konfliktusát is érintette.

Az MNB közleménye arra is kitért: „Miután a jegybankelnök felszólította, hogy távozzon a Magyar Nemzeti Bankból, Nagy Márton lemondott, ezt követően pedig sem Matolcsy György, sem a jegybank más vezetője semmilyen módon nem foglalkozott Nagy Márton jövőjével”.

Az említett nyilatkozat során a tárcavezető többek között azt állította, „Matolcsy György, amikor eljöttem a jegybankból, utánam nyúlt, el akart lehetetleníteni, hogy ne tudjak elhelyezkedni. Egyedül Orbán Viktor miniszterelnök bízott bennem. Remélem, ezt a bizalmat részben megszolgáltam. Matolcsy György az összes bankárt felhívta, nem azért haragszom rá, mert kirúgott, hanem mert utánam akart nyúlni.” Ezért aztán Nagy Márton úgy látja, a Magyar Nemzeti Bank és a kormány kapcsolata „óriási mértékben javulni fog”, ha új ember érkezik a jegybank élére. Elmondása szerint az Orbán-kormány és az MNB kapcsolata ritkán van ilyen mélyponton, mint most.

Az MNB közleményéről az atv.hu megkérdezte Nagy Mártont, aki NGM által küldött válasz szerint csak annyit jegyzett meg: „Az ugyanakkor megjegyezhető, hogy csak ijedt emberek bújnak az intézményük mögé.”

A cégek szerint a hatékonyság növelésével és a szocho csökkentésével lehetne ellensúlyozni a költségek növekedését, az előbbire azonban pénz, az utóbbira kormányzati szándék nincs.