Európai Parlament;Orbán Viktor;Grúzia;állásfoglalás;választási csalás;Grúz Álom;

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnököt (k) katonai tiszteletadással fogadja Irakli Kobakhidze georgiai miniszterelnök (b) Tbilisziben 2024. október 29-én.

- Elítélte Orbán Viktor grúziai látogatását az Európai Parlament

Az EP állásfoglalása szerint a miniszterelnök látogatásával újabb kísérletet tett az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására, megsértve az unió álláspontját. 

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben elítéli az EU-tagjelölt Grúziában október 26-án tartott parlamenti választásokat, amiért azok „nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és amelyek hozzájárulnak az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez.” A testület közleménye szerint 

az állásfoglalás elítélte Orbán Viktor grúziai látogatását is. 

Ahogyan azt megírtuk, az EP közzétett egy szavazás előtt álló állásfoglalást, amely elítélte volna Orbán Viktor tbiliszi látogatását. A most elfogadott állásfoglalás szerint a magyar miniszterelnök megsértette az uniós álláspontot, és újabb kísérletet tett az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására. Az állásfoglalásban a képviselők azt is hangsúlyozzák, hogy „Orbán ismét nem az EU nevében szólalt fel”. 

A kaukázusi országban október végén tartottak parlamenti választásokat, amelyeken az oroszbarát kormánypárt szerezte meg a szavazatok többségét. Az ellenzék nem fogadja el az eredményt, amelyet szerinte a Grúz Álom széleskörű választási csalásokkal ért el. Orbán Viktor a végleges választási eredmények közzététele előtt és európai partnereivel való előzetes egyeztetés nélkül utazott Tbiliszibe, hogy gratuláljon a kormányzó Grúz Álom pártnak. Orbán volt az egyetlen EU-s vezető, aki így tett. 

A közlemény szerint a jelentős szabálytalanságok miatt az EP-képviselők elutasítják a grúziai parlamenti választás eredményét, és azt követelik, hogy egy éven belül újra rendezzék meg a szavazást nemzetközi felügyelet mellett. Az EP szerint

a blokknak szankciókat kellene bevezetnie Grúzia miniszterelnökével és magas rangú tisztviselőkkel szemben, és korlátoznia kell a kaukázusi ország kormánnyal való hivatalos kapcsolatokat.

A Parlament továbbá „határozottan elítéli Oroszország szisztematikus beavatkozását a grúziai demokratikus folyamatokba”, de azt is kimondták, hogy a „Grúz Álom által folytatott politika összeegyeztethetetlen Grúzia euroatlanti integrációjával.”

A törvény véglegesítését a szenátusra bízták, amely csütörtökön elfogadta azt, vagyis már biztosan megszavazásra kerül a gyermekek közösségi médiahasználatának legszigorúbb jogszabályi korlátozása a világon.