Az Orbán-kormány elküldte az Európai Bizottságnak (EB) a közfeladatokat ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról (kekvákról) szóló törvény módosításának a szövegét – tájékoztatta a Népszavát Ujvári Balázs szóvivő. Hasonló tartalmú bejegyzést tett közzé az X közösségi platformon Piotr Serafin költségvetési biztos, aki kedden fogadta Bóka János európai ügyekért felelős minisztert.
Információink szerint tárgyalásukon a kekvákat érintő jogszabályi változásokról esett szó, nem a Brüsszel által befagyasztott pénzek feloldásához szükséges egyéb feltételek teljesítéséről, amelyekkel – az Erasmus-ügytől teljesen függetlenül – a kabinet még adós. Serafin posztjából is kiderül, hogy az EB hiányolja a csaknem 20 milliárd eurót tartalmazó felzárkóztatási és helyreállítási alaphoz való hozzáférést biztosító intézkedéseket. Ezek elmaradása miatt Magyarország az év végén várhatóan végleg elveszíti a két éve zárolt uniós támogatások egy részét, valamivel több mint 1 milliárd eurót.
Bóka János kedden Brüsszelben több uniós biztossal is tárgyalt, de megbeszéléseiről kizárólag a kormánypárti médiának adott tájékoztatást.
A kekvákról rendelkező törvényt novemberben módosította az Országgyűlés, hogy eleget tegyen a brüsszeli elvárásoknak. Az alapítványok által fenntartott 21 magyarországi egyetemet az Európai Unió két évvel ezelőtt zárta ki a közösségi finanszírozásból, mert összeférhetetlennek és átláthatatlannak ítélte irányító szervük működését. A modellt váltott felsőoktatási intézmények emiatt nem férnek hozzá az Erasmus+ oktatási csereprogramhoz és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programhoz.
A kormány úgy véli, hogy a nemrégiben elfogadott módosításokkal teljesíti a bizottsági követeléseket, és a tiltást – az EB kedvező döntését követően – hamarosan feloldhatja a tagállamok képviselőiből álló és a döntésre jogosult EU Tanács. Ujvári Balázs szerint az Európai Bizottságnak egy hónapja van rá, hogy eldöntse, az új törvény orvosolja-e a kekvák összeférhetetlenségével kapcsolatos aggályokat. Ennek alapján vagy javaslatot nyújt be a kormányközi testületnek a korlátozó intézkedések megszüntetésére, illetve kiigazítására, vagy pedig indokolással ellátott határozatot továbbít Magyarországnak, amelyben megerősíti a fenntartásuk szükségességét. A szóvivő szerint a bizottsági értékelés határideje január első napjaiban jár le, de indokolt esetben meghosszabbítható.
Elküldik Brüsszelbe az Erasmus-törvénytHankó Balázs kulturális és innovációs miniszter – aki kedden az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságában többedmagával ismertette a magyar EU elnökség programját – egy francia liberális EP-képviselőnek válaszolva kifejtette: diszkriminatív és igazolhatatlan az érintett egyetemek kizárása az uniós finanszírozásból. A modellváltást a magyar egyetemek javasolták, az átalakítást a szenátusok 80 százaléka támogatta. – Önök nem a magyar kormánnyal, hanem autonóm testületekkel vitatkoznak – mondta. Hankó megismételte, hogy a módosított törvény csak akkor lép hatályba, ha a brüsszeli döntéshozók „visszaengedik jogaikba a hallgatókat”.
Megkérdeztük a bizottsági szóvivőt, hogy a tiltás feloldásának feltétele-e, hogy a jogszabály hatályba lépjen, de egyelőre nem kaptunk választ.