Oroszország;NATO;Ukrajna;NATO-csatlakozás;orosz-ukrán háború;

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök

- Ukrajna semmilyen alternatívát nem fogad el a NATO-tagság helyett

A budapesti memorandum keserű tapasztalataival a hátunk mögött nem fogadunk el semmilyen alternatívát vagy helyettesítőt Ukrajna teljes jogú NATO-tagságára - szögezte le az kijevi külügyminisztérium. 

Ukrajnának nem felel meg a NATO-tagság semmilyen alternatív formája - szögezte le az ukrán külügyminisztérium kedden közleményben, amelyet a NATO külügyminiszteri találkozójának első napján tett közzé.

„Meggyőződésünk, hogy Ukrajna teljes jogú NATO-csatlakozása az ország biztonságának egyetlen igazi garanciája, valamint elrettentő eszköz az Ukrajna és más államok elleni további orosz agressziótól. A budapesti memorandum keserű tapasztalataival a hátunk mögött nem fogadunk el semmilyen alternatívát vagy helyettesítőt Ukrajna teljes jogú NATO-tagságára”

- hangsúlyozta a tárca. A külügyminisztérium közleménye a budapesti Memorandum aláírásának 30. évfordulója alkalmából készült. 1994-ben Ukrajna lemondott atomfegyvereiről biztonságának és területi épségének szavatolásáért cserében, amit Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Oroszország aláíróként garantált a Budapesten létrejött megállapodásban. 

Ukrajna szerint azonban nem a megállapodás láthatóan nem vezetett eredményre. "A memorandumnak jelentős lépésnek kellett volna lennie a globális nukleáris leszerelés megerősítésében, és példaként kellett volna szolgálnia más államok számára az atomfegyverekről való lemondásban. Nem tudta azonban megakadályozni az Oroszországi Föderáció mint atomfegyverrel rendelkező állam Ukrajna elleni agresszióját, azaz egy olyan állam megtámadását, amely feladta saját nukleáris arzenálját" - olvasható az ukrán külügy közleményében. 

A külügyminisztérium a budapesti memorandumot emiatt „a stratégiai biztonsági döntésekben meglévő rövidlátás emlékművének” nevezte, és leszögezte, hogy az európai biztonsági architektúra fejlesztése Ukrajna érdekeinek rovására és figyelmen kívül hagyása mellett kudarcra van ítélve.

Volodimir Zelenszkij vasárnap arról beszélt: Ukrajna diplomáciai úton törekszik az Oroszországgal vívott háború mielőbbi befejezésére és megszállt területei visszaszerzésére, de ezekre a lépésekre csak akkor kerülhet sor, ha az ország NATO-tagsága biztossá válik.

Az ellenzék vezetője szerint a szükségállapot érvénytelen, a törvényhozók a parlamentben blokkolják a katonai jogrendet.