Érzékelem, tapasztalom, hogy a bírói kar többsége a megállapodás kapcsán azt az álláspontot fejti ki, hogy ezt helytelen volt aláírni. Mindennek következménye lemondásom, vállalom ezért a felelősséget - jelentette ki az Országos Bírói Tanács (OBT) távozó elnöke, az Euronews-nak adott interjújában.
Szabó Péter azt követően nyújtotta be lemondását, hogy a testület tagjai közül többen bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene, mivel helytelenítették, hogy aláírta az Igazságügyi Minisztérium által kínált megállapodást a bírói bérek emeléséről. A megállapodás rég nem látott tiltakozást váltott ki a bírói karból, mondván: a bírói szervezet nem nyújthat a béremelésért cserébe „ellenszolgáltatást”, mert az a harmadik hatalmi ág függetlenségét sértené. Ráadásul a kormány módosítási javaslatai egyelőre csak vázlatosan ismertek.
Forrong a bírói kar, csaknem kétszáz igazságügyi alkalmazott tiltakozott, amiért az OBT alkut kötött az Orbán-kormánnyalSzabó Péter jelezte, el kellett dönteni, hogy melyik álláspont melletti érvek az erősebbek, tehát a megállapodás megkötése mellett, vagy pedig a megállapodás megkötése elleni érvek. Nagyon fontos szempont volt az, hogy megítélésem szerint az egyezség tartalma a bírói függetlenséget semmiben nem sérti. Elképzelhető, hogy érdekeket sért, de a bírói függetlenséget nem sérti - tette hozzá. Úgy véli, hogy a bírósági szervezetrendszeren belül a felzúdulást igazándiból a megállapodás váltotta ki, illetőleg az ismertetett illetményrendezési mérték.
Megszületett a biankó megállapodás, az Orbán-kormány a saját igazságügyi reformjától teszi függővé a bírák béremelésétSzóba került az a leirat is, amelyet korábban a hvg.hu ismertetett. Ennek tartalma szerint Szabó Péter egy belső megbeszélésen azt mondta, „felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt”, s emellett úgy vélekedett, hogy ha nem engedtek volna a minisztériumnak, nem lett volna fizetésemelés, de ezt nem tartja zsarolásnak, hanem a végrehajtó hatalom normális ügymenetének.
A távozó OBT-elnök elismerte, Újpesten valóban részt vett egy kötetlen beszélgetésen a Budapesti IV. és XV. Kerületi Bíróság bíróival és igazságügyi alkalmazottaival. Ezen beszélgetést valaki jogellenesen, jogait többszörösen megsértve rögzíthette. Erről a beszélgetésről készült egy torzított, a szöveg összefüggéseiből kiragadott, hitelesnek nem mondható leirat. Nyilván ez ismertté vált a bírósági szervezetrendszeren belül - tette hozzá Szabó Péter.
„Az az igazságszolgáltatás, melynek igyekeztem elkötelezett képviselője lenni, mára megszűnt létezni” – Bejelentette lemondását a Simonka-per bírája