pályázat;holokauszt;Népszava;Podcast;

- Embermesék a pusztítás árnyékából

Naponta az életüket kockáztatva, ruhájuk alá rejtve, testükre kötözve, de a vilniusi zsidó gettó kiválasztott rabjai végül átmentették a jövőnek az egykori vilniusi zsidóság kulturális-társadalmi életének dokumentumait. Podcast.

A „papírbrigádnak”, majd egy, a sztálini múlteltörléssel dacoló litván könyvtáros bátorságának és megannyi mesés véletlennek köszönhető, hogy fennmaradtak akkori fiatalok egy, a harmincas években kiírt pályázatra beküldött önéletrajzai is. Ezekben az írásokban az akkori tinédzserek arról meséltek, hogyan éltek, milyen világot képzeltek el maguknak.

A félbetört hagyományt folytatva 2025. január 27-én, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján a Népszava az Esterhazy Magyarország Alapítvánnyal közösen hirdet hasonló „Élettörténet” pályázatot mai fiataloknak a Budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetváros Zsidó Örökségért Alapítvány és Polgár András partneri együttműködésével. Szeretnénk, hogy a fiatalok írjanak az életükről és arról, milyen világot álmodnak maguknak. A Népszava Hol Élünk? podcastjének különkiadásában a pályázat ötletgazdája, Horváth Patrícia színházi rendező, Hompola Krisztina kulturális rovatvezető és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett az évtizedeken át egy vilniusi templom raktárában rejtőzött iratokból kirajzolódó sorsokról, a papírbrigád kultúramentéséről és arról, miért fontos ma is megérteni, hogyan élnek, mit gondolnak a jelenről és a jövőről a ma fiataljai.

Egyelőre nem hat a Magyar Péter elleni lejárató kampány, de Orbán Viktor pártjának hatalmas erőforrásai vannak.