Lemondott csütörtökön az Amnesty International izraeli részlegének elnöke, Daniil Brodsky és két elnökségi tag az emberi jogi szervezet friss jelentése miatt, amely Izraelt népirtással vádolja a Gázai övezetben - számolt be róla a The Guardian.
A nemzetközi szervezettől külön működő helyi csoport azt közölte, hogy a jelentés „nem bizonyította kétséget kizáróan a népirtás szándékát”. Hozzátették: mindazonáltal fennáll a gyanú, hogy Izrael „a nemzetközi jog széles körű megsértését” követte el, ami „felérhet az emberiség elleni bűncselekményekkel és etnikai tisztogatással”.
Mint arról beszámoltunk, a jogvédő szervezet csütörtökön közzétett jelentésében azt állította, hogy a nemzetközi jog alapján Izraelnek a Hamász ellen a Gázai övezetben indított háborúja népirtásnak minősül. Ez az első alkalom, hogy az Amnesty genocídium bűncselekményét állítja egy folyamatban lévő konfliktus során.
Amnesty International: Izrael népirtást követ el GázábanA csütörtökön közzétett 296 oldalas dokumentum a 2023 októbere és 2024 júliusa közötti eseményeket vizsgálva azt állapította meg, hogy Izrael „folyamatosan és teljes büntetlenséggel (...) szabadította a poklot” az övezet 2,3 millió lakosára. Hozzátették, a népirtást a Hamász tavaly október 7-i terrortámadása sem igazolhatja. Az Amnesty ugyan nem, de több jogi szakértő és népirtással foglalkozó tudós a Hamász terrortámadását is a népirtás kategóriájába sorolta.
Míg a palesztinok és a humanitárius csoportok nagyrészt üdvözölték a kiadványt, Izraelben felháborodtak rajta. Az izraeli külügyminisztérium közleményt adott ki, melyben úgy fogalmaznak, hogy a „fanatikus Amnesty International egy koholt jelentést készített, amely teljesen hamis és hazugságokon alapul”.
Mint ismert, Orbán Viktor azt követően hívta meg Magyarországra Benjamin Netanjahut, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság kiadta ellene az elfogatóparancsot:
Orbán Viktor meghívta Benjamin Netanjahut MagyarországraBenjámin Netanjahu: Antiszemita döntést hozott a Nemzetközi BüntetőbíróságFrissítés: az Amnesty International Magyarország cikkünk megjelenése után tudatta lapunkkal, hogy az izraeli elnök nem a jelentés miatt mondott le és nem annak megjelenését követően. Azt írták: „az Amnesty Izrael elnökségének három tagja, köztük a szervezet elnöke és két palesztin tagja, még a népirtásról szóló jelentés megjelenését megelőzően mondott le, mert úgy érezték, hogy nem hallgatják meg őket a helyi szervezetben. A lemondott tagok soha nem vonták kétségbe az Amnesty népirtásról szóló jelentésének következtetését. Lemondásuk oka az Amnesty Izraelen belül már egy ideje fennálló megosztottság, amelyet a szervezet a belső demokratikus folyamataiban kezelni fog.”