Pénteken társadalmi egyeztetésre bocsátotta a pedagógusok béremelésének részleteiről szóló tervezetet a Belügyminisztérium.
A dokumentumban összefoglalójában az áll, a kormány vállalása szerint a pedagógus átlagbér a 2025-re várható diplomás átlagbér 80 százalékát kell, hogy meghaladja, ennek eléréséhez 2025-ben 21,2 százalékos béremelés szükséges. A tervezet ennek érdekében meghatározza az egyes pedagógus fokozatokhoz tartozó átlagos béremelés mértékét, valamint az adott fokozathoz tartozó illetménysáv alsó határát.
A munkáltató az egyes tanárok 2024. december 1-jei pótlékok, megbízási díjak nélküli illetményét
Pedagógus I. fokozat esetén legalább 21,4 százalékkal,
Pedagógus II. fokozat esetén legalább 19 százalékkal,
Mesterpedagógus fokozat esetén legalább 13,8 százalékkal,
Kutatótanár fokozat esetén legalább 12 százalékkal köteles emelni.
A Gyakornok fokozathoz tartozó havi illetmény 2025-ben 640 900 forint lesz.
A dokumentumban az is szerepel, a 2025. január 1-je és 2025. december 31. között létrejövő új köznevelési intézmény fenntartója biztosítja, hogy az ott foglalkoztatott tanárok átlagos bére elérje a Központi Statisztikai Hivatal 2025-re közölt diplomás havi átlagbér 80 százalékát.
A részletszabályok azt is kimondják, hogy a munkáltató a pedagógusok, valamint a pedagógus szakképesítéssel vagy szakképzettséggel rendelkező nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottak havi illetményét úgy állapítja meg, hogy ennek összege
Pedagógus I. esetén 653 100 forinttól 1 290 800 forintig,
Pedagógus II. esetén 660 400 forinttól 1 375 600 forintig,
Mesterpedagógus esetén 716 900 forinttól 1 654 400 forintig,
Kutatótanár esetén 840 000 forinttól 1 781 600 forintig terjedhet.
Lapunk egyébként nemrég az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központnál (KK) érdeklődött arról, hogy a KK és a tankerületi központok dolgozói, valamint a tankerületi iskolák pedagógusai idén számíthatnak-e valamilyen év végi jutalomra. Szerettük volna megtudni azt is, a tankerületi igazgatók idén is kapnak-e „motivációs elismerés” címszó alatt pénzjutalmat. A válasz alapján azonban az ezzel kapcsolatos döntések még nem születtek meg.
Korábban ugyan előfordult, hogy néhány tankerületi központban fejenként 3-10 ezer forintot fordítottak a tanárok jutalmazására a tankerületek aktuális gazdasági helyzetétől függően, ám ezeket nem készpénzben, hanem utalvány formájában kaphatták meg, vagy tantestületi vacsora szervezésére fordíthatták az iskolák. De arra is volt már példa, hogy a tankerületek helyett az önkormányzatok biztosítottak forrást az óvodapedagógusok mellett a tanárok jutalmazására. Idén iskolakezdési támogatást sem kaphattak azok a pedagógusok, akik szülőként ezt igényelték. Bár a támogatásra törvényi szinten van lehetőség, a tankerületi központok azzal utasították el a kérelmeket, hogy erre a célra nincs költségvetési keret. A tankerületi igazgatókkal azonban már volt, hogy bőkezűbbnek bizonyult a KK. Tavaly előtt Tóth Endre, a Momentum politikusa derítette ki közérdekű adatigényléssel, hogy a 60 tankerületi központ vezetője, valamint Hajnal Gabriella KK-elnök év végén összesen 110 millió forint – fejenként 1-2,5 millió forint – „motivációs elismerésben” részesült.
Nincs döntés a tanárok év végi jutalmáról