Leváltotta a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. vezérigazgatóját a honvédelmi miniszter – közölte a Honvédelmi Minisztérium.
A tájékoztatás szerint Pachner Róbert nem csak a cég működéséért, de a kiberbiztonságért is felelt. Utódja Simon Attila, a Magyar Honvédség tábornoka lesz, aki korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezérigazgató-helyettesi posztját töltötte be, előtte a különleges műveleti erőknél teljesített szolgálatot.
Mint arról korábban mi is hírt adtunk, pár hete egy nemzetközi hackercsoport, az Inc. Ransomware bejutott a szervezet honlapjára, majd ötmillió dollárt követeltek azért, hogy ne hozzák nyilvánosságra az adatokat. Bizonyítékként 46 képernyőfotót tettek közzé az általuk megszerzett anyagokról.
Úgy tűnik, egy nemzetközi hackercsoport feltörte a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereit, azt is tudják, milyen képességei vannak a magyar hadseregnekNovember 21-én a VBÜ anyagai eltűntek a hackerek oldaláról, ami találgatásokhoz vezetett, hogy az állam esetleg kifizette a követelt összeget. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte, hogy a hackereknek sikerült megszerezniük titkosított anyagokat is, de hangsúlyozta, ezek nem tartalmaznak igazán érzékeny, a honvédelem katonai struktúrájára vagy felépítésére vonatkozó információkat. Később az információk ismét elérhetővé váltak, és az összes dokumentumért indított licit egymillió dollárról indult.
A DK-s Vadai Ágnes eközben írásbeli kérdéssel fordult Szalay-Bobrovniczky Kristófhoz, hogy megtudja, fizettek-e – és ha igen, mennyit – azoknak, akik feltörték a VBÜ fájlszerverét. Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára válaszában leszögezte, „a kormány nem tárgyal zsarolókkal és zsarolóknak nem fizet”.
Újra elérhetőek a nemzetközi hackercsoport oldalán a Magyar Honvédség féltve őrzött titkai Hackerbotrány: hiába állítják, hogy a „katonai struktúrára vonatkozó” érzékeny adat nem került ki, az iratok közt lehetnek az Orbán-kormányra nézve kínosak