Az állami televízióban jelentették be a Szíriában a lázadók, hogy véget vetettek Bassár el-Aszad 24 éves önkényuralmának - írja a Reuters.
A közel-keleti ország hadserege korábban arról tájékoztatott, hogy véget ért a diktátor hatalma. Azonban később azt közölték, hogy tovább folytatják a harcot a terrorista csoportok ellen. Bassár el-Aszad repülőgépét valószínűleg lelőtték, amint felszállt Damaszkuszból: a Syrian Air egyik repülőgépe a Flightradar szerint nagyjából abban az időben szállt fel a damaszkuszi repülőtérről, amikor a lázadók állítólag elfoglalták a fővárost, kezdetben pedig Szíria tengerparti régiója felé tartott ám váratlanul irányt váltott, és néhány percig az ellenkező irányba szállt, mielőtt eltűnt volna a radarképről. Azt nem lehetett megállapítani, hogy kik voltak a fedélzeten. Két szíriai forrás szerint nagy a valószínűsége annak, hogy az egyikük Bassár el-Aszad volt, aki e szerint életét vesztette, mivel a Flightradar alapján rejtély, hogy a repülőgép miért hajtott végre váratlan fordulatot, majd tűnt el a térképről. „Feltehetően kikapcsolták a transzpondert, de úgy gondolom, nagyobb a valószínűsége annak, hogy a repülőgépet lelőtték…” – mondta az egyik szíriai forrás, anélkül hogy további részleteket közölt volna.
A lázadók eközben a hadsereg ellenállása nélkül jutottak be.a fővárosba „A néppel együtt ünnepeljük foglyaink kiszabadulásának és a láncok lehullásának hírét, és bejelentjük, hogy véget ért az igazságtalanság korszaka a Sednaya börtönben” – jelentették ki a lázadók. Ez célzás a Damaszkusz külvárosában található nagy katonai fegyházra, ahol a szíriai kormány ezreket tartott fogva. Szemtanúk szerint a Damaszkusz egyik főterén emberek integettek, miközben azt skandálták, hogy „Szabadságot!”. Homszban a helyiek ezrével árasztották el az utcákat, miután a hadsereg kivonult a központi városból. Az emberek táncoltak, és olyan jelszavakat skandáltak, mint „Bassár el-Aszadnak vége, Homsz szabad” és „Éljen Szíria, le Bassár al-Aszaddal”. A lázadók ünneplés közben a levegőbe lőttek, miközben fiatalok letépték a diktátor plakátjait.
Mohammad Ghazi al-Dzsalali miniszterelnök hangsúlyozta, hogy elkötelezett a kormányzás folyamatosságának a biztosítása mellett, szabad választásokra szólított fel és jelezte, kész együttműködni a szírek által megválasztott új vezetéssel. Joe Biden amerikai elnök és stábja szoros figyelemmel kísérte a rendkívüli szíriai eseményeket, miközben folyamatos kapcsolatban álltak a régióbeli partnerekkel – közölte a Fehér Ház.
Ez a drámai összeomlás sorsfordító pillanat a Közel-Keleten, a lázadók győzelmével Oroszország és Irán elvesztett egyik legfontosabb szövetségesét a Közel-Keleten. Az hogy mindez milyen gyorsan történt, megdöbbentette az arab országokat, ahol újabb regionális instabilitási hullámtól tartanak.
Másfél millió menekült indulhat útnak az újra fellángoló szíriai polgárháború miattSzíriában 13 éve pusztít polgárháború, ám a diktátor Bassár el-Aszadnak Oroszország, Irán és a libanoni Hezbollah támogatásával sikerült átvészelnie az elmúlt éveket. Most viszont kulcsfontosságú feladattá válik Szíria nyugati területeinek stabilizálása, amelyeket a lázadók előrenyomulásuk során foglaltak el. A nyugati kormányoknak – írja a Reuters – most el kell dönteniük, miként viszonyuljanak egy olyan új kormányhoz, amelyben befolyást szerezhet egy terrorszervezetként nyilvántartott csoport, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS), amely a lázadók nyugat-szíriai előrenyomulásának élére állt, korábban korábban az al-Kaida helyi leányvállalataként, a Nuszra Front néven vált ismertté. Vezetője, Abu Mohammed al-Golani csak néhány éve, 2016-ban hivatalosan szakította meg a kapcsolatait a dzsihadista mozgalommal.
Aszad Trumptól vagy Orbántól remél segítséget hatalmon maradásához