Európai Unió;szabadkereskedelmi megállapodás;Ursula von der Leyen;Mercosur;

Az Európai Bizottság elnöke Monte­videóban az argentin, az uruguayi, a brazil és a paraguayi elnökkel közösen jelentette be az aláírást

- 720 milliós piac jöhet létre a Mercosur országaival

Negyedszázadig tárgyaltak a megállapodásról, de a jóváhagyása sem lesz egyszerű, miután gazdák és környezetvédők is mozgósítanak ellene.

Történelmi mérföldkőnek nevezte az Európai Unió és a Mercosur országai között pénteken megkötött politikai megállapodást Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke szerint az Argentínát, Brazíliát, Paraguayt és Uruguayt magában foglaló kereskedelmi blokkal tető alá hozott egyezség több munkahelyet, nagyobb kínálatot és alacsonyabb árakat fog biztosítani az európai fogyasztók és vállalatok számára.

A 27 európai és négy dél-amerikai ország szabadkereskedelmi megállapodása a legnagyobb, amelyet eddig bármelyikük aláírt. Eredményeként létrejön egy 720 millió fős piac, ahol az áruk több mint 90 százalékára fokozatosan megszűnnek a vámok. A kereskedelmi korlátok lebontása az export és a gazdasági teljesítmény bővüléséhez vezethet az óceán mindkét partján. Európa elsősorban ipari termékek és szolgáltatások, valamint egyes mezőgazdasági termékek kivitelét növelheti, míg például a dél-amerikai hús- és cukorexportőrök alacsonyabb vámok, de egyelőre mennyiségi korlátozások mellett exportálhatnak az öreg kontinensre.

Az EU-Mercosur tárgyalások - amelyeket az uniós tagállamok nevében és felhatalmazása alapján az Európai Bizottság vezetett - 25 évig tartottak, de a megállapodás hatályba léptetése sem lesz gyors folyamat. Először le kell fordítani az összes uniós nyelvre, majd a jogászoknak ellenőrizniük kell a szöveget, ami egy évig is eltarthat. Ezután a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek (EP) jóvá kell hagyniuk: a lakosság 65 százalékát képviselő 15 tagállam és az EP egyszerű többsége zöld utat adhat a megállapodásnak. Még nem tisztázott, hogy egyes előírásait a nemzeti parlamentek elé kell-e terjeszteni ratifikációra.

Ausztria, Franciaország és Lengyelország a gazdák haragjától tartva ellenzi az új szabályrendszert, de a szabadkereskedelem élharcosának tekintett Hollandiának is vannak fenntartásai. Ugyanakkor 11 tagállam - köztük Németország, Portugália, Spanyolország és Svédország - az európai bizottsági elnöknek küldött levélben méltatta a megállapodás gazdasági és geopolitikai előnyeit. A zöld átmenethez az EU-nak kritikus nyersanyagok után kell néznie, amelyekből a Mercosur régiónak jelentős készletei vannak, és a megállapodásban a négy ország jogi kötelezettséget vállal arra, hogy nem korlátozza ezek kivitelét.

Nem csak a vonakodó tagállamokat, de az EP többségét is meg kell győzni az egyezség hasznosságáról. A pénteki aláírás után a kereszténydemokraták üdvözölték, míg a zöldpárti, a szélsőbaloldali és az olasz kormánypártot is magában foglaló keményvonalas, euroszkeptikus frakciók bírálták az előírásait.

Az európai mezőgazdasági termelők és környezetvédő csoportok máris mozgósítanak a megállapodás ellen. Azt állítják, hogy a Mercosur gazdálkodói károsítják a környezetet, és nem tartják magukat az EU-ban előírt szigorú állat-egészségügyi és növényvédelmi normákhoz, ami a hazai termelőket versenyhátrányba hozná. Az Európai Bizottság viszont hangsúlyozza, hogy a dél-amerikai exportőröknek meg kell felelniük az európai szabványoknak, ha be akarnak jutni a közösség területére. Bizonyos agrártermékek importját emellett mennyiségi kvótákkal, a vámtarifák csak fokozatos leépítésével és az esetleges piaci zavarok kezelésére szolgáló intézkedésekkel szabályoznák.

Az ukrán elnök azt hangoztatta, nem lehet csak egy darab papírral lezárni a háborút, mert az nem kötelezi semmire sem az agresszort.