Moszkvába érkezett az a Bassár el-Aszad szíriai elnök és családja – jelentették vasárnap orosz állami hírügynökségek Kreml-közeli forrásokra hivatkozva. A BBC ezek alapján azt írja, hogy a közel-keleti ország bukott diktátora és családja menedékjogot kapott Oroszországtól.
Mint arról beszámoltunk, iszlamista felkelők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását és a szíriai diktátor 24 éves uralmának megdöntését. Bassár el-Aszad lemondott elnöki posztjáról és elhagyta az országot, de hogy hova, az mostanáig nem volt tisztázott. A Magyar Hang korábban úgy értesült, hogy egy szír felségjelzésű repülőgép landolt a magyar fővárosban, azonban ezt a Budapest Airport cáfolta.
Oroszország szerint Basár el-Aszad tárgyalt a lázadókkal a menekülése előtt, Damaszkusz utcáin ünnepel a tömegNem landolt semmiféle szír repülőgép Budapesten, egy 2012-es fotóról derült ki, hogy nem szombat este és nem a magyar fővárosban készültKijárási tilalom lesz érvényben a szír fővárosbanOroszország volt az Aszad-rezsim egyik legfontosabb szövetségese. Vlagyimir Putyin orosz elnök számára Szíria fontos stratégiai bástya a Közel-Keleten, különösen a Tartusz kikötőjében fekvő orosz haditengerészeti bázis miatt. 2015-ben Oroszország közvetlen katonai beavatkozást indított Bassár el-Aszad rezsimjének megsegítésére. Az elmúlt napokban Oroszország jelentős katonai támogatást nyújtott, hogy leverje a lázadókat.
A világ vezetői sorra ünneplik a szír elnök bukását
A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott - jelentette ki vasárnap Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Véleménye szerint ez a történelmi változás a térségben lehetőségeket kínál, de nem veszélytelen.
Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is - ezt már Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője írta az X-en. Antonió Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke ugyancsak az X-en azt írta: Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott, bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára.
Mások mellett a francia elnök és a német kancellár üdvözölte a szíriai elnök bukását. Olaf Scholz arról beszélt, hogy Bassár el-Aszad uralma alatt a szíriai nép szörnyű szenvedést volt kénytelen átélni. Emmanuel Macron pedig úgy fogalmazott, hogy a barbarizmus állama megbukott.
Emmanuel Macron szerint a "barbarizmus állama megbukott", míg Olaf Scholz "új Szíriáról" beszél az Aszad-rezsim megdöntése kapcsán