„A stratégiai kezdeményezés minden téren a miénk, közel vagyunk céljaink eléréséhez, míg Ukrajna fegyveres erői az összeomlás szélén állnak” – jelentette ki egy keddi nyilatkozatában az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője a Reuters szerint.
Szergej Nariskin azt mondta, a fronton nem Kijevnek kedvez a helyzet, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig Oroszország szemében elveszítette legitimitását és tárgyalóképességét. Azt nem részletezte, hogy ez pontosan mit jelent, de a hivatalos indoklás szerint a „demilitarizálás” és a „nácitlanítás” jegyében szállták meg az országot és eredetileg Kijev elfoglalásával az ukrán vezetést akarták megdönteni.
Nyílt forrású térképek szerint az orosz erők előrenyomulnak a frontvonal mentén, és heves harcok zajlanak az ukrajnai Kurakhove és Toreck térségében.
Ukrajna már a békéről tárgyal Donald Trump csapatával, a NATO még erősítené az orosz támadás alatt álló ország pozícióitZelenszkij szerint 43 ezer ukrán katona esett el a háborúban, Trump majdnem tízszer annyiról tudNariskin – aki a szovjet KGB első főigazgatóságának legfőbb utódszervezetét irányítja – azon kevés magas rangú orosz tisztségviselők egyike, akik viszonylag rendszeresen kapcsolatban állnak magas beosztású amerikai és más nyugati vezetőkkel.
Korábban az orosz elnök azt közölte, nyitott arra, hogy az Egyesült Államok elnökével egyeztessen egy tűzszüneti megállapodásról, de kizárja a nagyobb területi engedményeket. Vlagyimir Putyin egyben közölte, egy békemegállapodás létrejöttéhez Oroszországnak teljes mértékben ellenőrzése alá kellene vonnia azt a négy ukrajnai régiót, amelyeket jelenleg csak részlegesen tart a kezében.
„A különleges katonai művelet akkor ér véget, amikor az elnök és a főparancsnok által kitűzött valamennyi célt elértük”
– utóbbit már a Kreml szóvivője nyilatkozta, ugyancsak kedden. Dimitrij Peszkov hozzátette, ezen célokat vagy tárgyalásos úton, vagy az úgynevezett „különleges katonai művelet” eredményeképpen lehet elérni. Hozzátette, jelenleg nem folynak egyeztetések Moszkva és Kijev között, mert az ukrán fél elutasít mindenféle tárgyalást.
Zelenszkij egy hétfői nyilatkozatában a háború diplomáciai rendezésének fontosságáról beszélt, egyben felvetette, hogy az országban állomásozzanak külföldi csapatok, ameddig Ukrajna nem csatlakozhat az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO).
Volodimir Zelenszkij külföldi katonákat kérne mindaddig, amíg NATO-tag nem lesz Ukrajna