A hivatalban lévő Biden-adminisztráció végével bejelentette lemondását Christopher Wray, az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda, ismertebb nevén FBI jelenlegi igazgatója – adta hírül a CBS News hírcsatorna. A tisztviselő lemondásával szándékoltan „elébe megy” Donald Trump megválasztott elnök január 20-i beiktatásának.
Trump 2017-ben, első elnökségének felénél nevezte ki a szövetségi iroda élére a volt szövetségi ügyészt, terrorelhárító szakembert, miután kirúgta James Comeyt, aki a 2016-os elnökválasztást érintő orosz befolyásolási kísérletet és a Trump-kampány érintettségét vizsgálta. Az FBI igazgatójának kinevezése főszabály szerint tíz évre szól, ám az elnöknek jogában áll a tisztviselőt hivatali idejének lejárta előtt is elbocsátani.
Wray és Trump között akkor romlott meg a kapcsolat, amikor az FBI 2022 augusztusában házkutatást tartott a volt elnök Mar-a-Lagó-i otthonában. Akkor az iroda munkatársai nemzetbiztonságot érintő bizalmas dokumentumokat foglaltak le. A vizsgálat nyomán Trump ellen igazságügyi minisztériumi vádemelés történt, amelyet múlt hónapban Jack Smith különleges ügyész ejteni kényszerült.
„Hosszú hetek mérlegelése után arra jutottam, hogy a szervezetre nézve akkor döntök helyesen, ha a jelenlegi adminisztráció januári leköszönésével én is benyújtom a lemondásomat. Véleményem szerint ez a legjobb módja annak, hogy értékeink és elveink megőrzése mellett elkerüljük azt, hogy a (politikai) csatározások még jobban magával rántsák az irodát”
– fogalmazott Wray szerdán Washingtonban mondott beszédében. A szavait a szervezet több munkatársa könnyek között hallgatta, majd percekig állva tapsolták leköszönő vezetőjüket.
Donald Trump megválasztott elnök Truth Social közösségi oldalán úgy kommentálta a bejelentést, hogy „Christopher Wray lemondása nagyszerű nap Amerika számára”. Ezzel arra utalt, hogy az elnökválasztási kampány során az igazságügyi minisztérium és más szövetségi szervek a demokrata kormány kezében politikai nyomásgyakorlás fegyverévé váltak.
A megválasztott elnök új kiszemeltje a Trumphoz feltétlenül hűséges Kash Patel ügyvéd, akinek szenátusi jóváhagyása komoly kérdéseket vet fel.
Ennek oka, hogy Patel közismert a szövetségi bürokráciát, a szélsőjobboldali összeesküvés elméletekben csak „deep state”-nek nevezett hivatalnoksereget ostorozó kijelentéseiről. Dick Durbin, Illionois állam demokrata szenátora „alkalmatlan lojalistának nevezte, míg Chris Murphy Connecticut-i szenátor szerint Patel egyetlen kvalitása az, hogy egyetért Trumppal abban, hogy az „igazságügyi minisztérium célja Trump politikai ellenfeleinek megbüntetése és rács mögé zárása”. Bill Barr, az első Trump-kormány egykori legfőbb ügyésze memoárjában úgy emlékezik meg Patelről, mint aki „lényegében semmilyen tapasztalattal nem rendelkezik a világ első számú bűnüldöző szervének vezetéséhez”. Amikor Trump első elnöksége alatt helyettes igazgatói posztra nevezte volna ki a 37 éves jogászt, Barr röviden úgy reagált: „Csak a holttestemen keresztül.”
Lemond tisztségéről az FBI igazgatója jövő év elejénNyilvánosságra hozták a Trumpnál talált titkos iratok listáját