A Kreml pénteken méltatta Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, aki bírálta, hogy az ukránok mélyen Oroszország területére is csapást mérhetnek nyugati fegyverekkel - írja a Reuters.
Donald Trump a Time magazinban megjelent interjúban azt mondta, hogy a nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatos döntés „őrültség”, mert csak tovább eszkalálja a háborút. Éppen ezért a Fehér Háznak nem lett volna szabad engedélyeznie, hogy Ukrajna ATACMS rakétákat vessen be Oroszországban fekvő célpontok ellen.
Először lőttek ki amerikai ATACMS rakétákat oroszországi célpontokra az ukránok, egy katonai bázist vettek célbaATACMS: az ukránok a célpontjaikat is csak amerikai jóváhagyással választhatják ki„Maga a nyilatkozat teljesen egybeesik a mi álláspontunkkal” – kommentálta a kijelentést a Kreml szóvivője. Dmitrij Peszkov azt mondta, Donald Trump megjegyzései összhangban vannak az eszkaláció okairól alkotott moszkvai elképzelésekkel. „Ez tetszik nekünk. Nyilvánvaló, hogy pontosan érti, mi eszkalálja a helyzetet” - fűzte hozzá. Arra a kérdésre, hogy a megválasztott amerikai elnök szavai nagyobb reményt adnak-e a Kremlnek a háború befejezésére, Dmitrij Peszkov óvatosságra intett. Emlékeztetett arra, hogy Donald Trump első elnöki ciklusa alatt számos szankciót vezettek be Oroszországgal szemben, és számtalan barátságtalan megjegyzés is elhangzott. Hangsúlyozta, hogy mindezt nem szabad figyelmen kívül hagyni, és azt javasolta, nem érdemes ennyire előreszaladni.
Szergej Lavrov: Nem mi indítottuk ezt a háborútKulcsfontosságú ukrán város felé közelítenek az oroszokA Kreml szerint még koraiak az európai hatalmak megbeszélései arról, hogy esetleg európai csapatokat vezényelnének a tűzszünet biztosítására, ugyanakkor az ötletet nem utasította el teljesen. „Mindezt a tárgyalások során kell megvitatni. Többször elmondtuk, hogy önmagában nem tűzszünetet akarunk: nekünk béke kell” - fogalmazott Dmitrij Peszkov. Elképzelése szerint ez azt követően jönne el, hogy az Oroszország által meghatározott feltételek teljesülnek, és Oroszország mindegyik célja megvalósul.
Ez pedig felérne a megszállt ország teljes kapitulációjával. Vlagyimir Putyin egy nyári beszédében azt mondta, Ukrajnának le kellene mondania, hogy csatlakozzon a NATO-hoz továbbá garantálnia kellene az orosz fennhatóságot a négy megszállt megyében – Donyeckben, Luhanszkban, Herszonban és Zaporizzsjában – ahonnan az ukrán hadseregnek teljes egészében ki kellene vonulnia. Követelései között szerepel, hogy az érintett területek annektálását nemzetközi szerződésekben is rögzítsék, emellett elvárja minden, Oroszországgal szembeni nyugati szankció feloldását.
Vlagyimir Putyin bejelentette, milyen feltételekkel vetne véget a háborúnak Ukrajna ellen