levél;keresés;orvosok;Pintér Sándor;Magyar Orvosi Kamara;életveszélyes fenyegetés;oltásellenesség;Álmos Péter;

Svéd Tamás főtitkár, Álmos Péter elnöke és Meglécz Katalin alelnök a Magyar Orvosi Kamara egy korábbi sajtótájékoztatóján

- Életveszélyesen fenyegetik az orvosokat, a Magyar Orvosi Kamara Pintér Sándorhoz fordul

A MOK szerint a fenyegetők csoportjai a közegészségügy alapjait kérdőjelezik meg. Három pontban kérik a belügyminiszter intézkedését.

Az utóbbi időszakban az orvostársadalom tagjait életveszélyes fenyegetések és zaklatások érték olyan csoportok részéről, amelyek tagadják a közegészségügy alapjait, köztük a szezonális, illetve a kötelező gyermekkori védőoltások létjogosultságát. Ezek az esetek már nem egyedi kirívó történések, hanem rendszeres támadásokká váltak, amelyek veszélyeztetik a közegészségügy működését és az egészségügyi dolgozók biztonságát – áll abban a kedden közzétett levélben, amelyet Álmos Péter aláírásával a Magyar Orvosi Kamara írt Pintér Sándor belügyminiszternek. Ahogy a MOK fogalmazott, különösen aggasztó, hogy a védőoltásokat beadó orvosokat és szakdolgozókat célzottan támadják – fenyegetésekkel, illetve jogi eljárásokkal próbálják ellehetetleníteni a munkavégzésüket.

„Ez nemcsak az egészségügyi dolgozók biztonságos munkavégzését és szakmai méltóságát sérti, de közvetlen veszélyt jelent a közegészségügyi rendszer stabilitására is, különös tekintettel a gyermekeink egészségére. Meggyőződésünk, hogy a kormánynak határozott intézkedéseket kell tennie annak érdekében, hogy a közegészségügyi feladatot ellátó orvosokat megvédje. Nem fogadható el az a helyzet, hogy az érintett egészségügyi dolgozók egyéni feljelentések és hosszadalmas jogi procedúrák útján próbálják orvosolni a problémát. Ez nem egyéni, hanem társadalmi szintű kérdés, amely állami szintű beavatkozást igényel” – húzta alá a MOK elnöke, aki három pontban kéri Pintér Sándor intézkedését.

  • 1. Hozzon azonnali intézkedéseket az orvosok és egészségügyi dolgozók védelmére, különösen a védőoltások beadásával kapcsolatos fenyegetések kezelése érdekében.

  • 2. Biztosítson a közfeladatot ellátó egészségügyi dolgozók számára elérhető állami szervezésű jogi védelmet, hogy feladataikat biztonságosan, zaklatásoktól mentesen láthassák el.

  • 3. Nyilatkozzon egyértelműen a kormány álláspontjáról, elítélve az ilyen típusú támadásokat, valamint hangsúlyozza a közegészségügy és a kötelező védőoltások fontosságát.

A MOK szerint a jelenlegi helyzet súlyosan aláássa az orvos-beteg bizalmat, veszélyezteti a gyermekek egészségét, és hosszú távú károkat okozhat a hazai egészségügyi rendszerben. Az orvosok és szakdolgozók nem maradhatnak magukra ebben a küzdelemben.

A János-hegyen 102 kilométer per órás széllökést mértek, ezzel közel két évtizedes napi rekord dőlt meg.