MTA;ingatlanvagyon;kutatók;kiszervezés;ellenzők;Akadémiai Dolgozók Fóruma;HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat;

- A fideszes parlamenti többség döntött az MTA alól kiszervezett kutatóhálózat átszervezéséről

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakítása ellen az érdekvédők tiltakoznak, de mivel az akadémia közgyűlése már korábban döntött az ingatlanvagyon áron aluli eladásáróül az államnak, megkezdődhet a többéves átalakítási folyamat.  

Elfogadta az Országgyűlés a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakításáról szóló törvényt, ami a tudományos közösségben éles vitákat váltott ki. Ezzel a HUN-REN egységes jogi személlyé válik, és megkezdődik egy többéves átalakulási időszak – számolt be a Telex a keddi döntésről, amely az eredeti javaslathoz képest ugyan több pontos módosult, de a Magyar Tudományos Akadémiától (MTA) évekkel ezelőtt elcsatolt kutatóhálózat tervezett átalakításával koránt sem ért egyet mindenki.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes először egy olyan javaslatot nyújtott be, amiről nem egyeztettek a kutatóintézetekkel, és Gulyás Balázs HUN-REN-elnök szerint bizonyos pontokról a hálózat vezetőségével sem. Az első változat eredetileg a modellváltó egyetemekéhez hasonló vagyonkezelő alapítványok (úgynevezett kekvák) kezdébe adta volna a működtetést. A kezdeti felháborodás csillapodott és a most elfogadott javaslatot az intézményvezető többsége sem ellenezte. 

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) azonban továbbra sem elégedett a tervezettel, véleményük szerint az MTA-hoz hasonló jogi forma lenne megfelelő a kutatóhálózatnak is. Sérelmezik, hogy a törvény szövege még mindig nagyjából 50 százalékban megegyezik a kekvásított egyetemekre vonatkozó törvénnyel, és a jövőbeni működés bizonytalan, mert a törvény csak egy keretrendszerén belül a részleteket és a gyakorlati szabályokat

Ahogy azzal a Népszava is foglalkozott korábban, az MTA ingatlanvagyona is a HUN-REN-hez kerül, miután a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlése 53-41 százalék arányban megszavazta az ingatlanvagyona eladását az Orbán-kormánynak, amely annak használati jogát továbbadja a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatnak. Korábbi cikkünk szerint nagyságrendileg 104 milliárdot érhet a akadémiai ingatlanvagyon, amiért az állam 80 milliárd forintot ajánlott. Ehhez az MTA 74,5 milliárd forint vételár és 5,5 milliárd forint költségvetési támogatás formájában jut majd hozzá.