„Megkaptam a magyar Akadémiai Dolgozók Fórumának levelét, ami az akadémiai szabadság sérülése kapcsán egy új jogszabályról szól. Ez egy fontos ügy” – jelentette ki a Népszava kérdésére az EU Versenyképességi Tanácsának brüsszeli ülése után tartott sajtókonferencián pénteken az Európai Bizottság (EB) kutatásért is felelős leköszönő biztosa, Iliana Ivanova. Hozzátette, jelzi utódjának, a biztosi poszton őt követő Ekaterina Zaharievának, hogy fontos ügyről van szó, azt az EB szolgálatai meg fogják vizsgálni.
A távozó biztost azután kérdeztük erről, hogy a kormányzat – mint arról többször írtunk – újabb jelentős átalakításra készül az ágazatban. Első lépésben elvették az MTA-tól a kutatói hálózatot, most pedig elérnék, hogy a már HUN-REN néven működő szervezetet a közérdekű vagyonkezelő alapítványokhoz (KEKVA) került egyetemekhez hasonló módon irányítsák. Az érdekvédők szerint az átalakítással egy időben privatizálnák a HUN-REN-nél lévő, de még akadémia tulajdonú vagyont.
Előrevetíti az EU-s forrásvesztést az akadémiai kutatóhálózat újbóli kormányzati átalakításaA pénteki brüsszeli rendezvényen jelen volt az átszervezésről szóló törvényjavaslat egyik atyja, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter is. A Euronews kérdésére azt mondta: „A törvényt a magyar kutatói hálózat javasolta, tehát ha van egy autonóm intézmény és az javasol valamit, akkor az autonómia tiszteletben tartása, ha azzal egyetértünk.” Itt érdemes megemlíteni: a kutatók nehezményezték, hogy a HUN-REN vezetése nem egyeztetett velük a nagy átalakítás tervéről. Hankó Balázs kitért arra is: ez az átszervezés „teljesen más megközelítés”, mint ami az alapítványi egyetemeken történt, ezek nem KEKVA-k.
„Piros lapot a kutatóhálózat szétverésére!” - Százak demonstráltak a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat épülete előttÚjra mellőzik a kutatókat, a fejük felett alakítanák át az MTA-tól öt éve elszakított hálózatot