Boualem Sansal;

Boualem Sansal

- Algéria fogságában – Világszerte felháborodást keltett a 75 éves francia-algériai író, Boualem Sansal bebörtönzése

A neves szerző, aki nemrég kapta meg francia állampolgárságát Emmanuel Macron elnöktől, november 16-án került őrizetbe az algíri repülőtéren.

Az algériai hatóságok terrorcselekmények vádjával tartóztatták le Sansalt, miután egy televíziós interjúban történelmi tényekre hivatkozva megkérdőjelezte Algéria nyugati határainak legitimitását. A France 24 tudósítása szerint a rezsim azzal vádolja Sansalt, hogy kétségbe vonta "az algériai nemzet létezéshez való jogát" és történelmi határait. December 11-én tartották fellebbezési tárgyalását, amelynek részleteiről egyelőre kevés információ szivárgott ki.

Sansal, aki 2003-ig magas rangú tisztviselőként dolgozott az algériai ipari minisztériumban, az írást viszonylag későn, a 90-es évek közepén kezdte. Első regényében, a Le serment des barbares-ban (A barbárok esküje) nyíltan beszélt hazája politikai és társadalmi problémáiról, az iszlamista erőszakról és a másként gondolkodók megfélemlítéséről. 2015-ben a Francia Akadémia Nagy Regény Díját nyerte el 2084: A világ vége című disztópikus művéért, amely George Orwell 1984-ének nyomán egy iszlamista totalitárius világot ábrázol. Bár köteteit nem tiltották be Algériában, 2014-es izraeli látogatása után személye különösen vitatottá vált az országban.

Az AFP december 16-i jelentése szerint az író egészségi állapota aggasztó. Antoine Gallimard, a neves francia Gallimard kiadó vezetője bejelentette, hogy Sansalt másodszor kellett a büntetés-végrehajtás egészségügyi részlegére szállítani. Valamint meglehetősen nyugtalanító, hogy francia ügyvédjének még a belépést sem engedélyezték Algériába. 

A Gallimard kiadó globális támogatói társaság létrehozását indítványozta az író védelmére. Közben a kiadó külföldi jogokért felelős igazgatója arra kérte a világ közvéleményét, hogy petíciókkal és nyílt levelekkel gyakoroljon nyomást az algériai hatóságokra. Így az Emberi Jogok Napján több Nobel-díjas és elismert értelmiségi is csatlakozott a #FreeSansal kampányhoz.

A helyzet különösen kényes diplomáciai szempontból, hiszen a szerző francia állampolgárként egy külföldi börtönben szenved. A Frontières francia hírportál által készített interjúban megszólaló szakértők szerint az ügy jól mutatja a francia-algériai kapcsolatok megoldatlan problémáit. Macron elnök "megbékélési" politikája egyelőre nem hozott áttörést a két ország viszonyában. NÉPSZAVA

1951 áprilisában Jack Kerouac három hét alatt, a spontán alkotás lázában írta meg az Úton eredeti változatát. A beatnemzedék első nagy műve volt ez.