Oroszország;földgáz;Magyarország;tőzsde;felár;

Magyarország jelentős mennyiségű fűtőanyagot továbbít más országokba

- Nagylelkűek az oroszok, esett a Magyarországnak eladott földgáz felára

Bár a fűtőanyagért a Kremlnek 2024 októberében fizetett tarifa már szinte az irányadó nyugati tőzsdei szintig süllyedt arra, hogy olcsóbb is legyen, alighanem még várni kell.

Októberben minimálisra, fél százalék közelébe csökkent az orosz gáz irányadó tőzsdéhez viszonyított felára. Míg az év tizedik havában 135,5 forintért kaptuk az orosz gáz köbméterét, addig az irányadó, TTF-nek nevezett, holland kereskedésnek az orosz tarifa alapjául szolgáló, két hónappal korábbi, vagyis augusztusi szintje, 134,9 forintos átlagot mutatott. Míg szeptemberről októberre orosz gázárunk tizedével, addig a TTF júliusról augusztusra 12 százalékot ugrott. Az irányadó tőzsdéhez viszonyított, orosz felár a júliusi, 12 százalék óta, októberig, folyamatosan csökkent. Egyszersmind, mind az orosz ártöbblet, mind maga az ár, furamód, szinte tizedesre megegyezik a 2023. októberivel. Lapunk számításai szerint ugyanakkor, néhány, szabályerősítő kivételtől eltekintve, Putyin, a szerződésbe foglalt, nyugati tőzsde figyelembe vett szintjéhez képest, még mindig drágábban adja Magyarországnak a gázt.

Októberben 685 millió köbméter fűtőanyag érkezett az oroszoktól, ami 7 százalékkal kevesebb a tavalyi év hasonló időszakának adatánál. Az első tíz hónap alatt érkező, 6,3 milliárd köbméter ugyanakkor 21 százalékkal még így is meghaladja a tavalyi év hasonló időszakának szintjét. Bár a beszerzés felpörgetését a tavalyinál sokkal alacsonyabb idei átlagár indokolhatja, a stratégiát a folyamatosan zuhanó belföldi kereslet némiképp árnyalja. Igaz, amiként az lapunk korábbi kutatásaiból kiderült, Magyarország jelentős mennyiségű fűtőanyagot továbbít más országokba. Közülük is kiemelkedik Ukrajna, de gyakorta megjelennek vevőként a horvátok és az osztrákok, a látszólag többszörös árat fizető szerbek, illetve esetenként olyan, meghökkentő célállomások, mint Franciaország, Svájc vagy épp Nagy-Britannia. Másrészt, amiként arra elsőként szintén lapunk világított rá, Magyarország más tagországok, illetve saját, korábbi szokásaitól eltérően, egy hónappal előrehozva, már októberben elkezdte a kilenctizedig töltött tárolók lemerítését, amelyek telítettségi aránya így immár jócskán alulmúlja az időarányos és az uniós szintet.

Az októberi adagért az oroszoknak kifizetett 93 milliárd forint így már csak hibahatáron belüli, néhány százmillióval múlta felül a két hónappal korábbi, tőzsdei ár alapján fizetendőket. Mindazonáltal az új magyar-orosz gázszerződés 2021. végi életbe lépése óta a mérleg változatlanul 257 milliárd forint veszteséget mutat, a mi kontónkra. Mivel augusztus óta a TTF jelentősen, novemberre köbméterenként 173 forintig emelkedett, januárig várhatóan orosz gázárunk is nőni fog. A tőzsdei áremelkedés és a szokatlanul alacsony orosz gázfelár együttes hatásaként az is kijelenthető, hogy ezúttal – egész pontosan 12 milliárd forinttal – jobban jártunk, mint ha októberben nem az oroszoktól, hanem a TTF árán veszünk mástól gázt. Eme számítás alapján ugyanakkor a 2021. októbere óta számított veszteségmutatónk még mindig 277 milliárd forinton áll.

Az Eurostat egy másik adatsora szerint Magyarország októberben az orosz mellett a szerbektől, 19 milliárdért, 138 forintos átlagtarifán, centire pontosan 135 millió, a törököktől pedig, 143 forintos egységáron, 7 milliárdért, 51 millió köbméter gázt vett.

Az EU-s statisztikai hivatal harmadik kimutatása szerint, októberben, 13 uniós ügyletből, a franciák 1,2 milliárd köbméteres cseppfolyósítottföldgáz- (LNG-) szállítmánya után, Magyarország 685 millió köbmétere számított a második legnagyobb oroszgáz-vásárlásnak. A franciák szeptemberi mennyiségüket majdnem megkétszerezték. De sokat vettek még – vezetéken – a görögök, illetve hajókról beszerzett LNG-mennyiségüket egy hónap alatt a spanyolok is megkétszerezték. A tavalyi első tíz hónap 15 milliárd, illetve 16 milliárd köbméteres uniós vezetékes és kikötői orosz gázbeszerzései egyaránt 20-20 milliárd köbméterre nőttek. Ez azért sajátos, mert az Európai Bizottság váltig ellenzi az orosz földgáz beszerzését, bár a tételes tilalom elől, az egyre szaporodó, Putyin-ellenes, kereskedelmi korlátozások dacára, visszakozik. Ugyanakkor a statisztikák tanúsága szerint ezért nem csak a vezetékes ellátástól Moszkva által jellemzően elzárt nyugati államok LNG-beszerzései okolhatók, mert az a – főleg a keleti tagállamokat érintő - vezetékessel tavaly hozzávetőleg egy értékről indult és a két adat idén is nagyjából egy szintre nőtt. Putyin októberi, 135 forintos magyar ára a 13 uniós ügyletből az 5. legmagasabb. A legmagasabb, 157 forintos tarifát, az olaszok fizettek a vezetéken érkező, 219 millió köbméterért. Az uniós beszerzések 122 forintos átlagára szeptemberhez képest 5 százalékos drágulás. Ezen belül viszont, míg a vezetékes fűtőanyagért átlag 134, addig az LNG-ért 111 forintot kértek az oroszok, ami szintén árnyalja a magyar kormány ragaszkodását a vezetékes beszerzéshez.

Számításainkat köbméterenként 34 megajoule-os fűtőértékkel és a jegybank által nyilvántartott, hivatalos euróárfolyamon végeztük.

Tovább vesszük a török gázt

Idén elsőként 275 millió köbméter gázt vásároltunk Törökországtól, amely együttműködést jövőre is folytatjuk - hívta fel a figyelmet a múlt héten, Orbán Viktor ankarai látogatása során, Szijjártó Péter. Emellett, a Török Áramlat nevű vezetéken keresztül, idén már bőven több mint 7 milliárd köbméter (orosz eredetű) gáz érkezett Magyarországra - tette hozzá. A külgazdasági és külügyminiszter kitért a Mol és a török TPAO nevű olajipari csoport között idén kötött együttműködési megállapodásra is.

Nem várt helyről érkezett egy pesszimistább becslés.