Lengyelország;nagykövet;bekéretés;Marcin Romanowski;

- Bekérették Varsóban a magyar nagykövetet, amiért menedékjogot kapott a korábbi miniszterhelyettes

Az EU tagállamaiban a nemzetközi védelem biztosítása nem mentesíti az adott országot az európai elfogatóparancs végrehajtásának kötelezettsége alól. Amennyiben Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait, akkor Lengyelország az Európai Bizottsághoz fordul.

Bekérette Magyarország varsói nagykövetét a lengyel külügyminiszter a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt -  közölte az ország külügyminisztériuma.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, Lengyelországban büntetőeljárás indult a Jog és Igazságosság (PiS) párt egykori igazságügyi miniszterhelyettese ellen, akit többek között közpénz pártérdekű felhasználásával és szervezett bűnözéssel gyanúsítanak. A lengyel hatóságok felfüggesztették Marcin Romanowski mentelmi jogát, be is idézték egy ügyészségi meghallgatásra, a politikus azonban előre tervezett magyarországi útjára hivatkozva nem jelent meg. Donald Tusk lengyel miniszterelnök élesen bírálta az esetet, mondván, hogy ilyen furcsa helyzetet még nem tapasztalt a két ország kapcsolataiban. Hozzátette, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök mentegetőzött a történtek miatt, azt állítva, Marcin Romanowski jogszerű eljárás keretében kapott politikai menedékjogot, ő ebbe nem is avatkozott bele. 

A varsói külügyminisztérium pénteki tájékoztatásában hangsúlyozza, hogy a döntés a Lengyel Köztársasággal szemben barátságtalan, valamint az Európai Unió tagállamaira irányadó elemi elvekkel ellentétes cselekedetnek tekintik. „A döntés politikai üldöztetésre hivatkozó indoklása sértő mind a lengyel állampolgárok, mind a lengyel hatóságok számára. Válaszul erre a lépésre a lengyel külügyminisztérium a mai napon bekérette a magyarországi lengyel nagykövetet, hogy hivatalosan tiltakozzon az ügy kapcsán. Emellett a külügyminiszter úgy határozott, hogy konzultációra Varsóba rendeli Sebastian Kecik lengyel nagykövetet” - fogalmaz a tárca, megjegyezve, hogy

az EU tagállamaiban a nemzetközi védelem biztosítása nem mentesíti az adott országot az európai elfogatóparancs végrehajtásának kötelezettsége alól. 

Ennek megítélése kizárólag egy független és pártatlan bíróság feladata, mivel a kérdés tisztán jogi, nem pedig politikai természetű. Amennyiben Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait, akkor Lengyelország az Európai Bizottsághoz fordul, hogy az EU működéséről szóló szerződés 259. cikke alapján indítson eljárást Magyarországgal szemben - zárul a tárca állásfoglalása. 

Az említett jogszabály a tagállamok közti jogviták kezelését szabályozza. Ennek értelmében bármelyik ország kezdeményezhet kötelezettségszegési eljárást egy másik tagállam ellen, ha úgy véli, hogy az utóbbi megsérti az uniós jogot. Ez egy olyan mechanizmus, amely biztosítja a jogsértések kezelését a tagállamok közt arra az esetre, amennyiben az Európai Bizottság nem lép közbe. Meglehetősen ritkán indul ilyen eljárás, mivel ennek megindítását általában a brüsszeli testületre hagyják az érintettek. 

A színész is reagált arra, hogy Tarr Zoltánnak, a Tisza Párt EP-képviselőjének feleségét a tárcavezető kirúgta a minisztériumból.