Szibéria;mamutbébi;

- Újabb 50 ezer éves mamutbébire bukkantak a szibériai örökfagyban

Az orosz kutatók bemutatták a valaha legjobb állapotban mumifikálódott ormányos idén nyáron felfedezett maradványait.

Az 50 000 éves nőstény mamutbébi, Jana, egyike annak a hét egész maradványnak, amelyek mindeddig  előkerületk világszerte – írja a The Guardian azután, hogy orosz tudósok bemutatták a szibériai Jakutföld permafroszttal, azaz örökfaggyal borított régiójában egy mamutbébi rendkívül jól megőrzött maradványait.

Egyelőre még tanulmányozzák a halálozáskori pontos életkorát, amely becslések szerint „egy éves vagy valamivel több” lehet. Jana a nevét azon folyó után kapta, amelynek medencéjében idén nyáron rábukkantak. Az Északkeleti Szövetségi Egyetemen bemutatott mamutbébiről Anatolij Nyikolajev, az egyetem rektora azt mondta, hogy őket is meglepte a maradvány kivételes épsége.

Makszim Cseprasov kutató szerint az egyedülálló tetemet a Batagaika kutatóállomás közelében ásták ki, ahol más őskori állatok – köztük egy ló, egy bölény és egy lemming – maradványait is megtalálták. Jana maradványainak súlya 180 kilogramm, magassága 120 centiméter, hosszúsága pedig eléri a két métert.

– A felfedezés előtt mindössze hat mamuttetemet találtak a világon – ötöt ugyancsak Oroszországban, egyet Kanadában – közölte az egyetem. Jakutföld a Jeges-tengerrel határos, permafrosztja egy óriási fagyasztó, amely megőrzi a történelem előtti állatok maradványait.

A közútkezelő a délutánra várható hófúvások idejére azt kéri a közlekedőktől, hogy csak halaszthatatlan utazás esetén induljanak útnak.