egészségügy;Magyarország;rendelet;Orvostechnikai Szövetség;kötszerek;nehezítés;

A habszivacs kötszerekből a korábbi havi 20 helyett már csak 15 darab rendelhető támogatással, valamint a felíráskor fotót is kell készíteniük az orvosoknak a sebről

- Ellátatlan betegek, idő előtt levágott lábak, drasztikus költségnövekedés – Nehezített akadálypályát kaptak karácsonyra a sebkezelők

Ellátatlan betegek, idő előtt levágott lábak és a kórházi költségek drasztikus növekedése jósolható az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint azután, hogy nehezítették a korszerű kötszerek felírását.

Tovább nehezítette a kormányzat a nehezen gyógyuló sebek kötszereinek felírását – derül ki a közvetlenül karácsony előtt megjelent miniszteri rendeletből. E szerint januártól az úgynevezett habszivacs kötszerekből a korábbi havi 20 helyett már csak 15 darab rendelhető támogatással, valamint a felíráskor fotót is kell készíteniük az orvosoknak a sebről.

A jelenlegi támogatási rendszerben a „csupán” egy seb kötözésére szoruló, átlagos páciens ellátása havonta 30 ezer forintba kerül: ebből 24 ezret az állam, 6 ezret a beteg fizet térítési díjként. A súlyosabb, több seb kezelésére szorulóké már havi 50 ezer, melyből 10 ezer forint a térítési díj. A korlátozás miatt az ilyen betegek költségei, - ha az egyszerűbb és legolcsóbb eszközt kapják – szakértői számítások szerint másfél-kétszeresére emelkednének.

A szigorítás ellen már a rendelet-tervezet társadalmi vitája idején, augusztusban tiltakozott az Orvostechnikai Szövetség, akkor a Belügyminisztérium lapunk kérdéseire küldött válaszában egyebek mellett azt is írta: „álláspontunk szerint nem szűkíti a betegek hozzáférését a gyógyászati segédeszközökhöz, éppen ellenkezőleg, a betegek érdekeit szolgálja. Az egyéb kötszerek esetében eddig is kellett fényképet készíteni, az előírás a beteg állapotának nyomon követését és a terápia megfelelőségének értékelését szolgálja. (...) A jogszabálytervezet társadalmi egyeztetése során beérkező észrevételeket, javaslatokat a tárca érdemben vizsgálja, megfontolja annak végleges szövegezésekor.”

Úgy tűnik ez utóbbi elmaradt, hiszen gyakorlatilag változatlanul jelent meg most a szigorító rendelkezés.

Mint arról korábban is írtunk, tavaly januártól júniusig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) még 1,6 milliárdot költött a kétrétegű habszivacs kötszerekre, idén januártól májusig már csak 780 millió forintot, azaz 51 százalékkal kisebb összeget.

- Azoknál a sebekre való kötszereknél, amelyeknél nem kellett fotó, 14 százalékkal nőtt a felírás, csakhogy ezek a sok váladékot termelő sebek ellátására kevésbé vagy egyáltalán nem alkalmasak – állította saját szakértőik véleménye alapján Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Hozzátette:

ugyan bizonyos kötszerek cseréjét az alkalmazási előiratuk kétnaponta javasolja, és innen nézve akár elég is lehetne a 15 darab havonta, csakhogy nincs két egyforma seb, és előfordul, hogy ennél gyakoribb kötéscserére van szüksége a betegnek. 

Rásky László szerint az orvos nem köteles a teljes havi támogatott mennyiséget felírni, ha nincs szükség rá, eddig is átlagosan 19 kötszert kaptak a betegek. Megjegyezte azt is, hogy a változással remélt költségvetési megtakarítással szemben a mérleg másik serpenyőjében ellátatlan betegek, idő előtt levágott lábak és a kórházi költségek drasztikus növekedése jósolható.

Noha már 2023 tavaszától több gyógyászati segédeszköz rendelésének feltétele a fotó készítése, ám máig nincsenek pontos szabályai annak, hogy hogyan kell elkészíteni, illetve tárolni ezeket a képeket. Továbbra sincs lehetőség az E-térbe való feltöltésükre, ráadásul az orvosok nem kaptak sem eszközt, sem forrást arra, hogy ezeket a képeket elkészítsék, vagy esetleg kinyomtassák a dokumentáció mellé. Így nagyon sok orvos már nem írja fel például a cukorbeteg nagyon súlyos lábszárfekélyeire a korszerű kétrétegű habszivacs kötszert. Átálltak az eddig még fotózás nélkül rendelhető habszivacsokra, csakhogy most ezek is bekerültek a „nehezített pályán” rendelhetők közé.

- Innen már nem nagyon van menekülés – kommentálta az új rendelkezést lapunknak Rásky László. Azaz már nincs mit felírni a macerásabban rendelhető helyett. Hozzátette azt is, hogy miután a nehezen gyógyuló sebek egyik súlyos következménye az amputáció,

az Orvostechnikai Szövetség mostantól monitorozza az alsóvégtag-amputációk számának alakulását.

Az így összegyűjtött adatokról pedig rendszeresen tájékoztatják a közvéleményt.

A karácsonyi vásároknál ismét megjelent TEK-es járműveket részben pszichológiai céllal vetik be – mondja a lapunknak nyilatkozó szakértő.