Vatikán;Ferenc pápa;

Ferenc pápa az utóbbi hónapokban felgyorsította a reformokat, de jól látható, hogy már az óvatos nyitás is milyen ellenállásba ütközik egyes országokban

- A békére és tűzszünetre szólított fel karácsonyi üzenetében Ferenc pápa

Nem csak Ukrajnában, hanem minden olyan országban, ahol dörögnek a fegyverek. 

Ferenc pápa december 25-én elhangzott Urbi et orbi üzenetében (Rómának és a világnak, tehát olyan megnyilatkozás, amit az egyházfő a teljes földkerekségnek szán) felszólította a világ vezetőit, hogy engedjék el a szegény országok adósságait. A pápa ismét sok szót ejtett a világban dúló háborúkról, de ezúttal is elsősorban az ukrajnai és a gázai konfliktusokkal foglalkozott. Ukrajnában "bátorságra van szükség ahhoz, hogy megnyissuk az ajtót a tárgyalások, valamint a párbeszéd és a találkozás gesztusai előtt az igazságos és tartós béke elérése érdekében", fejtette ki. Egyúttal sürgette, hogy „csendesítsék el a fegyverek hangját a Közel-Keleten". Mint mondta, a Gázai övezetben élő keresztényekre gondol. A katolikus egyházfő emlékeztetett arra, hogy a térségben súlyos humanitárius válság alakult ki. Figyelmeztetett arra, lehetővé kell tenni a segélyek eljuttatását „az éhezéstől és a háborútól megviselt emberekhez". Egyúttal a Hamász által tavaly októberben elrabolt izraeli túszok szabadon bocsátását követelte.

Ferenc pápa beszéde egy nappal azután hangzott el, hogy hivatalosan is megnyitotta az egyházi szentévet, amit Giubileónak, azaz Jubileumnak is neveznek és amelyet negyedszázadonként tartanak. Kedden este a pápa kinyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, hogy az első zarándokok átmehessenek rajta. 

A Vatikánba több mint 30 millió zarándokot, illetve turistát várnak a következő esztendő folyamán.

A jubileumi év témája a remény. Ez a motívum az egyházfő minden karácsonyi beszédét áthatotta. Ferenc pápa a szent kapu megnyitásakor arra hívott "minden embert, minden népet és nemzetet, találják meg a szükséges bátorságot, hogy belépjenek ezen az ajtón, s a remény zarándokaivá váljanak, hogy elhallgattassák a fegyverek hangját és legyőzzék a megosztottságot".  

A szent kapukat Róma fő bazilikáiban nyitják meg. Csütörtökön pedig Ferenc pápa Róma Rebibbia nevű börtönében is megnyitotta azt. Homíliájában mindenkit arra kért, "tartsák tárva-nyitva az ajtókat, mindenekelőtt a szív ajtaját. Ha a szív zárva van, kővé válik, elfelejtjük a gyengédséget”. A bebörtönzöttekhez szólva a pápa ezt mondta: "Sok békét kívánok nektek. Minden nap imádkozom értetek." Ez az első alkalom a Jubileum történetében, hogy egy büntetés-végrehajtási intézetben megnyitották a szent kaput. Mindez Szent István, a katolikus egyház első vértanúja napján történt. Ez is egy szimbólum: a reményt jelenti a világ minden börtöne számára.

Kedden, a szentestén elhangzott homíliájában Ferenc pápa szintén a reményre összpontosított, Mint fogalmazott, "arra hív minket, hogy az igazság keresésének zarándokaivá váljunk”. Egy olyan békéért könyörgött, ahol igazságosság uralkodik. Ferenc arra buzdította a híveket, lépjenek ki a komfortzónájukból, és gondoskodjanak másokról. A remény arra hívja az embereket, hogy "bátrak, felelősségteljesek és együttérzőek" legyenek – mondta. "Mindannyian megkaptuk azt az ajándékot és feladatot, hogy reményt vigyünk mindenhová, ahol elveszett a remény, összetörtek az életek, az álmok, betarthatatlanná váltak az ígéretek, és a szíveket csapások érték."

Ferenc pápa jobb egészségi állapotban volt, erőteljesebbnek tűnt, mint az előző napokban. A múlt hét végén megfázással küzdött. Ferenc december 17-én ünnepelte 88. születésnapját.

A moszkvai vizit könnyen Igor Matovič sorsára juttathatja a kormányfőt.