Heti abszurd;

- Emlék-más, avagy a jövő Heti abszurd

Tételezzük fel, hogy egy paranormális világban élünk, ami a magyar közéletet érzékelve nem biztos, hogy elrugaszkodott gondolat. Hiszen itt minden nap működik a Mandela-hatás, amikor emberek egy csoportja bizonyos jelenségekre, történésekre a valósághoz képest másképp, mégis hasonlóan emlékezik.

Így kialakulhatnak egymásnak szögesen ellentmondó, párhuzamos valóságok – ahogy Nelson Mandeláról máig sokan hiszik, hogy „meghalt a börtönben”, aztán sokként éri őket a felismerés, hogy nem így történt (1990-ben szabadon bocsátották, ezután még 95 éves koráig élt).

No, nem azért, mert mind egy zacskóban/buborékban/zárványban élünk, ahová nem jutnának el (igény függvényében) bárkihez a hírek és információk, különösen az internet korában, hanem mert az agykutatók magyarázata szerint hasonló hibákat ejtünk az emlékeink eltárolásakor és előhívásukkor is. A hamis memóriánk pedig olyan hihetetlenül erős, az elménk alig tud különbséget tenni e között és a valós emlékeink között.

Elképzeltük hát, mi lenne, ha egy év múlva egy fiktív lapzártánkra készülne a szokásos Heti abszurd, méltán közkedvelt – és néha meg nem értett – kordokumentum-rovatunk, és

készítettünk Kedves Olvasóinknak egy jövőbeli emléket, mely talán jobb is lehet, mint az igazi. 

Mert a magyar tudat talán még sosem volt ennyire szürreális (a mi rövidke kis életünkben legalábbis), sem ennyire megosztott bizonyos valóság-törésvonalak mentén. Ha a magyarok nem tudják, milyen jó nekik – Nagy Mártontól a 2024-es év mondatát idézve –, most leírjuk, hogyan lehetne még ennél is jobb, s még annál is fantasztikusabb évünk, mint amit Orbán Viktor ígért.

Sírva vigadás a legvidámabb barakkban, hangos röhögés a kínjainkon – tépjen bármennyire a balsors, az önirónia nagyon megy nekünk. Ha rendszert nem is tudunk váltani vizuális művészettel, maró kritikával készült rövidfilmeket nézegetve néhány percre elmerülhetünk egy olyan valóságban, egy olyan világban, ahol a brüsszeli pénzeket összeharácsoló NER-emberek önkritikusak, és ahol tényleg kijár a tockos annak, aki megérdemli. Nem mi találtuk fel a spanyolviaszt, de a humor valóban kinyit egy szelepet, amelyen át távozhat a gőz, és ilyenkor enyhül kissé a nyomás odabent. És hogy ezt első kézből megtapasztaljuk, így év vége felé elmerültünk a közéletre is rezonáló magyar animátorok világában.