Az egyik szappanopera, amelyet hűséges nézőként követek részről részre, évadról évadra, az Az Erasmus család története vagy a Kórház a Horizont szélén. A két főszereplő az EU és a NER. Az eddigi részek története: az Európai Tanács döntése értelmében az alapítványi fenntartású egyetemek nem férhetnek hozzá az Erasmus- és a Horizont-programokhoz. A kormány e helyett indította el a hangzatos, ám teljesen üres Pannónia programot. December közepén ott tartott a látványos, ám cseppet sem fordulatos sztori, hogy az Európai Bizottság közölte: a tiltó intézkedések továbbra is fennmaradnak a 21 modellváltáson átesett magyar egyetem kapcsán, amíg a magyar kormány végre nem hajtja a kért módosításokat.
Ebben a helyzetben érezte úgy Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter, hogy meg kell szólalnia. „Úgy tűnik, mintha azért lennénk bűnösök, mert magyarok vagyunk. Ez a hozzáállás próbálja belénk nevelni a bűnös nemzet képét, amit már jól ismerünk a történelemből.” Annyi rutinunk már van, hogy tudjuk, a hasonló érvelés (azért büntet a külvilág, mert magyarok vagyunk) voltaképpen beismerés: elszúrtuk, és jelentős arcvesztés nélkül képtelen vagyunk megoldani az általunk előidézett problémát. Ezért kell még idejében szétkenni a felelősséget. Lehetőleg úgy, hogy mindenkire jusson.
Holott ha gond van a „magyarságunkkal”, akkor csak azzal lehet a baj, amit a NER ebben a helyzetben képvisel és felmutat.
Azt a fajta „magyarságot”, amely nem akarja érteni az egyetem autonómiájának fogalmát, amely a saját embereivel akar ellenőrzés alatt tartani mindent, és amikor erre a turpisságra felhívják a figyelmét, úgy tesz, mintha semmit sem értene a figyelmeztetésből.
Rátarti, gőgös és pökhendi, aki ráadásul mindig másban keresi a hibát. Miközben maszatol és hárít. Látszólag az egyetemisták, vagyis az „áldozatok” mellé áll, akik így nem juthatnak hozzá a továbbtanulásnak, világot látásnak ehhez a kulcsfontosságú ösztöndíjához, ám a valódi megoldást (a kért kiigazítások elvégzését) amíg lehet, késlelteti. Hiszen addig is hány egyetemista gyűlöli meg az akadékoskodó Brüsszelt, amely folyton bele akar szólni a dolgainkba?
Igazából már csak egyet nem értek. Hankó szerint a Pannónia program „jobb logikájú” és népszerűbb, mint az Erasmus. Ha ez tényleg így van, akkor miért kell nekik az igazán magyaros, hazafiasabb, öntudatosabb, jobban átgondolt, nem kevés pénzzel megtoldott saját program helyett a kozmopolita, sorosgyörgyös, migránssimogató, gendermániás, szakállasnős, leszakadva rothadó, libsis nyugati verzió? Miért kell nekik az, amit amúgy folyton leszólnak, lenéznek és megvetnek? Miért löknék a mi ártatlan magyar fiataljainkat idegen pénzből idegen érdekek közé? Miközben az igazi Pannónia program az lehetne, ha senki sem mozdulna ki ebből a barátságos barakkból, s reggeltől estig a két Orbán előadásait hallgatnák a tanulni vágyók szuverenitásról, békéről és a magyar gazdaság elpusztíthatatlan sikereiről.
Miért adnánk el aprópénzért a pántlikás, magyaros jövőt?