Vasárnap gazdák konvojai indultak útjára, hogy megpróbálják lezárni a Párizs környéki utakat, tiltakozva a tisztességtelen verseny és a túlszabályozás ellen - írja a Reuters.
Franciaország - az Európai Unió legnagyobb mezőgazdasági termelője - 2024 elején a tiltakozások élére állt, ám később alábhagyott a demonstrációs hangulat. Az EU és a Mercosur-csoporthoz tartozó dél-amerikai országok múlt hónapban bejelentett lépése, amely egy szabadkereskedelmi megállapodás elvi kereteit jelentette, új lendületet adott a Mercosur-megállapodást ellenző francia gazdák számára.
720 milliós piac jöhet létre a Mercosur országaivalA francia gazdák továbbra is elégedetlenek a szabályozásokkal, amelyeket úgy vélik, hogy csökkentik a nyereségüket. A mezőgazdasági szakszervezetek képviselői január 13-án találkoznak Francois Bayrou francia miniszterelnökkel. – A politikusok nem értik, hogy a gazdák jelenleg milyen nehéz helyzetben vannak – nyilatkozta Amelie Rebiere, a Co-ordination Rurale mezőgazdasági szakszervezet alelnöke a BFM TV-nek.
Az EU-Mercosur-megállapodás támogatói - például Németország - azzal érvelnek, hogy a megállapodás segítene csökkenteni az Európai Unió kereskedelmi függőségét Kínától, valamint mérsékelné Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett kereskedelmi vámok hatásait. Az egyezmény támogatói szerint ez gazdasági stabilitást hozhat az EU-tagországok számára.
Ennek ellenére a megállapodás komoly ellenállásba ütközött az európai gazdák, különösen a francia gazdálkodók részéről.
Tűz, gumibot, kőzápor – Kitört a káosz a brüsszeli utcákon, az Európai Parlamentet ostromolták a feldühödött gazdákAz EU-Mercosur-megállapodást az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur-országcsoport (Brazília, Argentína, Uruguay, Paraguay) között véglegesítették, de még nem lépett hatályba, mivel azt sem az EU-tagállamok, sem az Európai Parlament nem hagyta jóvá. Ez a megállapodás az EU és a Mercosur országok közötti kereskedelmi akadályok lebontására irányul, és a világ egyik legnagyobb kereskedelmi egyezménye lenne, mivel eltörölné a vámokat az áruforgalom jelentős részére, és a Mercosur-országok nagyobb arányában exportálhatnák mezőgazdasági termékeiket az Európai Unióba.
Belgiumban is tüntetnek a gazdák, ki kellett menekíteni a környezetvédelmi minisztertAz európai gazdák - különösen az állattenyésztők és mezőgazdasági termelők - számos problémát látnak a megállapodásban. Kifogásaik közt szerepel, hogy a Mercosur- országok olcsó mezőgazdasági termékeket kínálnának, amelyek árversenyre kényszerítenék az európai gazdákat, akiknek magasabbak a termelési költségeik, ám aggódnak amiatt is, hogy gyengülne az EU mezőgazdasága az olcsó importáruk miatt. Ráadásul az EU-ban szigorúbb szabályozások vonatkoznak az állatjólétre, a növényvédelemre és a környezetvédelemre. Ezek magasabb költségekkel járnak, míg a Mercosur-országokban a normák lazábbak, ami árversenybeli előnyt jelenthet számukra.