kampány;Balog Zoltán;református egyház;kegyelmi botrány;

Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke beszédet mond a kolozsvári Farkas utcai református templomban 2024. december 14-én

- A kegyelmi botrány után egész éves kampányba kezd a református egyház

„2024-ben régóta nem tapasztalt megrázkódtatások érték a Magyarországi Református Egyházat” – írták, utalva a kegyelmi botrányra, amelyben nagy szerepe volt Balog Zoltán református püspöknek.

„2024-ben régóta nem tapasztalt megrázkódtatások érték a Magyarországi Református Egyházat. Idén – remélve, hogy sikerül újra az építkezés útján folytatni a szolgálatot – tájékoztató kampányban mutatja meg az egyház, milyen hitéleti és társadalmi szolgálatot végeznek a reformátusok itthon és a határokon túl” – jelentették be hétfőn.

Ugyan nem nevesítették, de ezen „megrázkódtatások” alatt bizonyára a kegyelmi botrányra utaltak, melynek egyik kulcsfigurája volt Balog Zoltán református püspök, aki Novák Katalin volt köztársasági elnök tanácsadójaként kegyelemre javasolta K. Endrét, a bicskei gyermekotthon pedofilügyben elítélt igazgatóhelyettesét. A botrányba belebukott az államfő, Balog pedig a református zsinat elnöki posztjáról lemondott, de a püspökségéről nem.

„2025 a református egyházban az ifjúság szolgálatának éve. Csak hiteles élettel, elkötelezett szolgálattal lehetünk méltók példává válni a következő generációk számára” – mondta Steinbach József püspök, a református zsinat lelkészi elnöke lesz, aki áprilisban lemondása után Balog Zoltánt váltotta a poszton. A reformátusok közleményéből kiderül, hogy az említett egész éves tájékoztató kampánnyal – képekkel, cikkekkel és videókkal – főleg az online térben találkozhat majd a közönség.

Tavaly november végén írtunk arról is, hogy január 29-re Református Megújulás Konferenciát hirdettek magyar kálvinista lelkészek, akik úgy vélik, hogy még nem történt meg a kegyelmi ügy megfelelő feldolgozása. A konferencián egyebek mellett olyan kérdésekre keresik majd a választ, mint hogy milyen hatással van az egyház és a politika összefonódása, valamint hogy miként kezeljék egyházuk vezetőinek hibáit. Az esemény fővédnöke Steinbach József lesz. 

A Századvég politikai elemzési igazgatóját a Kínai Társadalomtudományi Akadémia hívta meg, ő pedig elismerően beszélt Rákosi Mátyás 1949-es lépéséről, hogy Magyarország az elsők között ismerte el a Kínai Népköztársaságot.