Azt közölte velünk a tulajdonos, hogy be fogja zárni – indokolta Orbán Viktor öt éve a Mátrai Erőmű állami megvételét. Bár a miniszterelnök nem nevezte néven az őt ilyképp bicskáztató rideg kapitalistát, ekkor már tudhattuk, hogy magára Mészáros Lőrincre célzott. Így az idő tájt a kormányfő jóbarátjának érdekeltségeitől az állami MVM-mel kellett megvásároltatni az 1995 óta magántulajdonú, leharcolt és környezetszennyező, széntüzelési áramtermelőt. Meglehet, az esetnek jó viszonyuk nem látta kárát, így Mészáros Lőrinc becsült vagyona mára a billiárdot is túllépte.
Ebből néhány százalékot tesz ki az MVM által végül a Mátrai Erőmű vételáraként kifizetett 17,44 milliárd, valamint egy 5 milliárdos „tulajdonosihitel-kiváltás”. (De az MVM és az állam azóta a mátrai szénkazánokba is további százmilliárdokat lapátolt.)
Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető öt éve levelez, járja a bíróságokat és vitatkozik iratkezelési díjakon meg szakkifejezéseken, csak azért, hogy az ügy minél több részlete nyilvánosságra kerüljön. Közben persze kiderült, hogy az MVM mindent parancsra tett, hisz az alapszabály szerint 3 milliárdnál többet csak az állami tulajdonos engedélyével utalhatnak. Az ellenzéki honatya tavaly az energiaügyi tárcától kitakarásokkal bár, de megkapta az állami tulajdonos 2019-es és 2020-as, MVM-es határozatait. És míg ezek között a 17,44 milliárdos vételárra és a Mátrai Erőműnek fizetett összegekre találtak engedélyt, a Mészároséknak utalt 5 milliárdos „hitelkiváltásra” nem. Ha pedig ez így igaz – az MVM-től és a szaktárcától nem kaptunk választ -, az az állami cég akkori aláíróinak komoly büntetőjogi felelősségét vetheti fel.
Mert az ügyben, csakúgy, mint a felcsúti csodamágnáshoz áramló egyéb közpénz-adagok sorában, ez a látszólag kis tétel is felfoghatatlanul hatalmas summa.