Tízből négy magyar arra számít, hogy 2025-ben rosszabb anyagi körülmények közé kerülnek az előző évhez képest – derül ki a Generali Biztosító legfrissebb reprezentatív kutatásából.
A felmérés szerint a lakosság továbbra is inkább pesszimista, ha az anyagi helyzetéről van szó. A 16 és 75 év közöttiek 38 százaléka arra számít, hogy a tavalyinál rosszabbul alakul számukra a idei év, míg 20 százalékuk szerint kicsit jobb, 10 százalékuk sokkal jobb anyagi helyzettel számol, mint az elmúlt évben. A kutatásban résztvevők harmada (32 százalék) szerint ugyanakkor semmilyen anyagi változást sem fog hozni az új esztendő.
A nők és a férfiak közel azonos arányban optimisták, de a kor előrehaladtával a pesszimizmus mindkét nemnél erősödött, tehát az idősebb válaszadók borúsabban látják a jövőt. A Generali kutatása kitért arra is, hogy mire tervez a lakosság kevesebbet, ugyanannyit vagy többet költeni 2025-ben. A lakás láthatóan prioritást élvez: a válaszadók 18 százaléka többet, 44 százaléka hasonló összeget szán felújításra, bérlésre, berendezésre idén.
A válaszadók a belföldi utazás, a befektetések, a hobbik és a szórakozás tekintetében költenének idén kevesebbet, a legnagyobb arányban (48 százalék) a külföldi utazásokat engednék el. A fizikai és mentális egészségükön azonban nem terveznek spórolni a magyarok: mindössze minden ötödik ember szeretne erre kevesebbet költeni.
A megkérdezzetek fő tervei között szerepel a felesleges kiadások csökkentése: bő harmaduk (35 százalék) csak arra költene, amire feltétlenül szükségük van, minden negyedik megkérdezett pedig akár másodállás vállalására vagy munkahelyváltásra is hajlandó lenne bevételei növelése érdekében.
A 30 év alattiak 24, míg a 60 éves vagy annál idősebb korosztály 52 százaléka említette, hogy tervei között szerepel a felesleges kiadások kerülése. A fő célok között van még 2025-ben a spórolás, megtakarítás is – a kutatásban résztvevők 29 százaléka szeretne idén megtakarítani, vagy több pénzt félretenni.
Minden ötödik magyar mérsékelné a rezsire fordított kiadásait is, és 15 százalékuk tervezi azt, hogy idén jobban vezeti majd a bevételeit és a kiadásait. A válaszadók csupán 14 százaléka gondolja úgy, hogy semmilyen pénzügyi változtatást sem tervez a tavalyi évhez képest.