A jelek szerint a nagyszabású demonstráció ellenére nincs teljes összhang a fővárosi taxis érdekvédelmi szervezetek között. Míg a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete (TÉSZ) a Hősök teréről kiindulva figyelemfelkeltő felvonulást szervezett Budapesten, az Országos Taxis Szövetség (OTSZ) távol maradt, és volt amit okafogyottnak, vagy alkotmányellenesnek minősített a tüntetők követelései közül, de volt olyan is amiben egyetértett.
A becslések szerint mintegy 200 sárga taxi - túlnyomórészt Boltos, illetve Uberes - állt sorba a Hősök terén, majd csoportokra osztva különböző helyszíneken, így az Építési és Közlekedési Minisztérium, a Fővárosi Önkormányzat, a Nemzetgazdasági Minisztérium, illetve a BKK-székház közelében folytatták a tiltakozást. A felvonuló taxik a beszámolók szerint nem zavarták különösebben a forgalmat.
A tüntetést szervezők korábban jelezték: a megmozdulással a szakmát érintő problémákra hívnák fel a figyelmet, melyekről tárgyalásokat kezdeményeznek a felelős tárcák képviselőivel.
Olyan tisztességes körülményeket szeretnének, amelyek biztosítják számukra a megélhetést
– mondta összefoglalóan lapunknak a Kiss Ádám, a TÉSZ elnöke. A személyfuvarozók személyi és egzisztenciális biztonságát, a közlekedésszervezést, a budapesti taxis létszámot is érintő kérdések között említette az alanyi adómentességi határ azonnali emelését az Európai Unió által már 2023 nyarán jóváhagyott 18 millió forintos összegre.
Tüntetnek a taxisok, az Orbán-kormány egy kicsit már előre is menekülEzzel kapcsolatban Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség (OTSZ) elnöke a Népszavának jelezte, hogy szervezetük egyáltalán nem vesz részt az akcióban, már csak azért sem, mert a megjelölt célok egyik legfontosabbjaként megjelölt felvetés, az alanyi adómentesség kérdése a demonstráció idejére lényegében okafogyottá vált. Mint írtuk: Nagy Márton az NGM vezetője kedden jelezte, hogy ezt a témát idén napirendre veszik. Ilyen formán nehezen lehet érteni az megmozdulás megtartását – folytatta Metál.
Az OTSZ mindig is azon a véleményen volt, hogy a taxisok érdekeit a partnerekkel a tárgyalóasztal mellett kell képviselni, nem pedig az utcán
- tette hozzá. Metál Zoltán szerint a TÉSZ másik markáns pontjaként hivatkozott létszámkorlátozással is akadnak gondok. Ez a felvetés ugyanis véleménye szerint alkotmányellenes. Ha valaki ugyanis minden feltételt teljesít, a szükséges papírokat is beszerzi, akkor nem tiltható el egy tevékenységtől. A piac önszabályozó – tette hozzá –,
annyi taxis lesz a fővárosi piacon, amennyit Budapest el tud tartani.
Az OTSZ vezetőjének felvetéseivel Kiss Ádám, a demonstrációt szervező TÉSZ elnöke nem értett egyet. Az elégedetlenséget, a hangulatot jól jelzi, hogy a tervezettnél jóval többen jöttek el a demonstrációra – emelte ki. Elutasította, hogy követelésük az alanyi adómentesség határának emeléséről okafogyottá vált volna, mert mint hozzátette: ha valaki azt ígéri, hogy foglalkozik valamivel, az még nem hordozza magában a változást, a határ emelését.
Ez egészen addig csak egy ígéret, míg nincs érdemi, jogszabályba lefektetett módosítás
– fogalmazott. Ígéretekkel pedig már nem érjük be – tette hozzá. Ha nem kapnak megkeresést a felelős minisztériumtól, akkor a megmozdulásaikat folytatják - ígérte. Ennek időpontjáról a későbbiekben döntenek.