Izrael;Hamász;Gázai övezet;tűzszünet;fogolycsere;

Hazavárt túszok fákra aggatott fotói Tel-Avivban

- Az izraeli kormány is jóváhagyta a tűzszüneti megállapodást

A döntést késő estig tartó vita előzte meg.

Többórás, késő estig tartó vita után az izraeli kormány jóváhagyta a gázai tűzszüneti megállapodást. Két szélsőjobboldali miniszter az egyezség ellen szavazott – írja a BBC.

A megállapodást a szűk körű biztonsági kabinet péntek délután már elfogadta, miután a felek tárgyalói csütörtökön Dohában megoldották a túszalku keretében szabadon bocsátandó palesztin terroristák listája körüli vitát, amely az utolsó részletkérdés volt a 15 hónapja tartó háború befejezésével kapcsolatban, és aláírták a megállapodást.

Miki Zohar kulturális miniszter a szavazás előtt úgy fogalmazott, „ez egy nagyon nehéz döntés, de úgy döntöttünk, hogy támogatjuk, mert nagyon fontos számunkra, hogy minden gyermek, férfi és nő hazatérjen”. „Reméljük, hogy a jövőben be tudjuk fejezni a munkát Gázában” – tette hozzá.

A szélsőséges Ocma Jehudit párt vezetője, Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter ugyanakkor kijelentette, elborzasztják a megállapodás részletei, beleértve azt is, hogy annak keretében terroristákat engednének szabadon. A minisztereket arra szólította fel, hogy csatlakozzanak hozzá, és szavazzanak nemmel. Ben-Gvir már korábban bejelentette, hogy pártja kilép a kormánykoalícióból, ha jóváhagyják az egyezséget.

Mint arról lapunk is beszámolt, az alku három szakaszból áll: az első 42 napos szakaszban, amely vasárnap kezdődhet meg 33, a Hamász által Gázában fogva tartott izraeli túszt, köztük civil nőket, gyerekeket, időseket, betegeket és sebesülteket engednek kisebb csoportokban szabadon az izraeli börtönökben fogva tartott palesztinokért cserébe. A második és a harmadik szakaszra vonatkozó részleteket később véglegesítik.

A közvetítők által szerdán bejelentett megállapodás a tervek szerint vasárnap 12:15-kor lép életbe, és az izraeli média értesülései szerint az első három női túsz szabadon bocsátása néhány órával később várható. Az izraeli kormány illetékes koordináló csoportja értesítette annak a 33 izraeli túsznak a családját, akiket várhatóan szabadon engednek a megállapodás első szakaszában. Izrael – bár a Hamász nem közölte, hogy közülük hányan vannak életben – arra számít, hogy a többség igen.

A biztonsági kabinet ülésén – meg nem erősített médiajelentések szerint – Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő közölte minisztereivel, hogy Izrael „határozott garanciákat” kapott mind Joe Biden távozó amerikai elnöktől, mind a hétfőn hivatalba lépő utódjától, Donald Trumptól, hogy „ha az alku második szakaszáról szóló tárgyalások kudarcba fulladnak, s a Hamász nem fogadja el biztonsági követeléseinket, akkor az Egyesült Államok támogatásával újra intenzív harcot folytathatunk”. A koalíciót vezető Likud párt nyilatkozatban cáfolta Itamar Ben Gvirnek az ezzel kapcsolatban hangoztatott aggodalmait.

A büntetőintézkedéseket menedzselő OFAC vezetője szerint az érintettek folyamatosan próbálják aláásni a demokratikus és multietnikus alapokat.