Washington;Egyesült Államok;elnöki beiktatás;Donald Trump;elnöki beszéd;

- Amerika új aranykorát ígérte ünnepi beszédében Donald Trump

Hivatalosan is beiktatták hivatalába Donald J. Trumpot az Egyesült Államok 47-ik elnökének. 

Ellentmondásos beszédet intézett a washingtoni kapitólium kupolatermében összegyűlt közönséghez Donald Trump elnök, miután a jobb kezét felemelve felesküdött az amerikai alkotmány védelmére. Egyik mondatában magát béketeremtőnek és a népét egyesítő vezetőnek nevezte, egy másikban pedig a korábbi adminisztráció alkalmatlan kormányzását és az őt ért politikai boszorkányüldözését kárhoztatta.

Egyszerre jelentett be nemzeti vészhelyzetet az USA déli határát érintő illegális migráció miatt és energiaügyi szükségállapotot amely az Egyesült Államok kőolaj és földgáz kincseinek kiaknázásáért kiált. 

Első intézkedései között visszaállítja az első Trump adminisztráció alatt hatályban lévő „Maradj Mexikóban” gyakorlatot, amely értelmében menekültstátuszért folyamodó bevándorlók kérelmük elbírálásáig a déli határ mexikói oldalán kötelesek várakozni.

Azonnali kormányzati intézkedést ígért az infláció megfékezésére és a fogyasztói árak leszorítására. Bejelentette a Biden-adminisztráció által elindított elektromos autók számának növelését célzó program megszüntetését is.

Az elnök bírálta a korábbi kormányzatot, amely több pénzt költött idegen országok határainak megerősítésére, mint a saját területének védelmére. Trump kiemelte, elnöksége alatt az amerikai hadsereg sikere nem csupán abban lesz mérhető, hogy hány csatát nyer meg, hanem hány konfliktusból marad ki. A korábbi üzeneteiben is említett külpolitikai elszigetelődésnek ellentmond, hogy beszédében az Egyesült Államok területének növelését ígérte. Külön kitért a Panama-csatorna ügyére. A világkereskedelem hajózási ütőerének számító útvonalat a 20-ik század elején még az amerikai kormány építette, majd Jimmy Carter elnöksége idején a panamai állam tulajdonába került. Trump szerint ez hiba volt, a csatorna súlyos vámokkal sújtja a rajta áthaladó amerikai teherhajókat és valójában Kína irányítása alatt áll.

Az igazságszolgáltatás pártatlanságát és a szólásszabadság visszatértét is célul tűzte ki, mely korábban sérült a szövetségi kormány által sulykolt ideológiai befolyás miatt. A gondolataival minden bizonnyal a woke-mozgalom törekvéseire utalt, amelyeket hivatalba lépésével száműz az iskolai tantermekből és a hadsereg soraiból egyaránt.

Trump meghirdette az amerikai vállalkozószellem és felfedezés új korszakát is, amelyben amerikai zászló kerül a Mars bolygóra. Erre a hírre legnagyobb kampányfinanszírozója, tanácsadója és a leendő kormányzati hatékonyságért felelős hivatal vezetője, Elon Musk diadalmasan intett a kamerának.

Összes, az 2024-es elnöki kampányban elhangzott üzenete helyett kap cselekvési tervében.