A karácsony előtt hirtelen Moszkvába látogató és Vlagyimir Putyinnak tárgyaló szlovák kormányfő hétfőn még Ankarában egyeztetett Recep Tayyip Erdogan török elnökkel és biztosítékot kapott arra, hogy Szlovákia továbbra is hozzájuthat az orosz gázhoz a Török Áramlat vezetéken keresztül. Magyarország továbbra is a szlovák energiaellátás jelentős szereplője marad – eddig a Barátság vezeték, ezután a Török Áramlat révén, hiszen mindkettőből Magyarország áthaladva jut el az orosz gáz Szlovákiába.
Fico diplomáciai offenzívája azt követően kezdődött, hogy tavaly Kijev jelezte, nem hosszabbítja meg az év végén lejáró tranzitszerződést, így a Barátság vezetéken keresztül Szlovákia nem jut többé orosz gázhoz. A szlovák ellenzék szerint ez előrelátható esemény volt, a kormánynak pedig már rég biztosítania kellett volna az ország energiaellátásának több lábra állítását. Fico azonban az ukrán bejelentés óta egyre hevesebb támadásokat intéz Ukrajna és az Európai Unió ellen.
Orbán Viktor Pozsonyba invitálást múlt hétvégén jelentette be a szlovák kormány feje. A tegnapi megbeszélés után a közös sajtótájékoztatón Fico a két kormány barátságát hangsúlyozta és spontánnak, baráti légkörűnek nevezte az Orbán Viktorral való találkozót. „A barátság nagy előnye, hogy nincs szükség a találkozók előkészítésére”, idézte szavait a szlovákiai Paraméter és Ma7 portál. „Mindez lehetővé teszi, hogy gyorsan reagáljunk a világban zajló eseményekre” - húzta alá Fico.
A gyors közös reagálás elsősorban Ukrajna és „Brüsszel” ostorozásából állt, illetve Donald Trump amerikai elnök beiktatásának az ünnepléséből állt. Orbán Viktor a sajtótájékoztatón elmondta, hasonló munkalátogatásokra a jövőben is szükség lesz, tekintve a világban zajló folyamatokat. Fico meg is hívta Szlovákiába magyar kollégáját március 19-re, a magyar-szlovák alapszerződés aláírásának 30. évfordulójára.
Mind Orbán, mind Fico hangsúlyozták, nem tervezik kiléptetni országukat sem a NATO-ból, sem az EU-ból, de Ukrajna csatlakozását sem tartják elfogadhatónak. Kijev döntését az orosz gáztranzit leállításáról elfogadhatatlannak nevezte Orbán, hangsúlyozva, hogy „Pozsony és Budapest nem fog úgy táncolni, ahogy Kijev fütyül, Donald Trump beiktatásával megváltoztak a világpolitika realitásai”.
Orbán Viktor Robert Fico segítségére sietett, ellenlépésekről beszélt az ukrán gáztranzit leállítása utánA magyar kormányfő kitért arra, hogy kabinetjét és őt korábban különutasnak nevezték és azt állították, elszigetőlödött a külpolitikában, „mára azonban világossá vált - a magyar kabinet politikája vált a főárammá”. Mint mondta, bár megváltoztak a világpolitika realitásai Brüsszel továbbra is háborúpárti politikát folytat, a világpolitika változásait Kijevben sem vették tudomásul.
A pozsonyi Új Szó a vizit kapcsán azt írta, teljesen elmosódtak már a különbségek Robert Fico és „kedves barátja” Orbán Viktor között, a szlovák miniszterelnök külpolitikai irányváltása nyilvánvalóvá vált.
Épp ezt a radikális változást kifogásolja a szlovák ellenzék, amely Fico moszkvai útja miatt bizalmatlansági indítványt nyújtott be. A szlovák parlament tegnap tárgyalta a beadványt, a szavazásra lapzártánk után került sor, de előzetes nyilatkozatok szerint a Fico-kabinet túléli azt. A hárompárti koalíció azonban egyre jobban recseg-ropog. Peter Pellegrini államfő pártja, a Hlas tegnap is határozottan kiállt az EU- és NATO-tagság mellett, felelőtlenségnek nevezve a kilépés gondolatának meglebegtetését is.
Putyin bizalmasa nem a levegőbe beszélt
A ritkán megszólaló Nyikolaj Patrusev Vlagyimir Putyin elnök tanácsadója és bizalmasa múlt héten az orosz Komszomolszkaja Pravdának adott interjújában fajsúlyos kérdések kapcsán fejtette ki véleményét. Többek között azt állította, Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnöknek pedig Európa kizárásával kellene megállapodnia az ukrajnai háború kérdésében. „Se Londonnal, se Brüsszellel nincs miről beszélni. Az EU vezetésének már régóta nincs joga arra, hogy olyan tagországok, mint Magyarország, Szlovákia, Ausztria, Románia és más európai országok nevében beszéljen, amelyek Európa stabilitásában érdekeltek és kiegyensúlyozott álláspontot foglalnak el Oroszországgal kapcsolatban”.
A román külügyminisztérium azonnal reagált az orosz diverzióra, hiszen Patrusev több mint egyszerű tanácsadó, az orosz nemzetbiztonsági tanács illetve a titkosszolgálatok volt vezetőjeként az orosz politika fajsúlyos szereplője, az elnök szócsöve. A Népszava megkereste a magyar külügyminisztériumot, mi Budapest válasza arra a felvetésre, hogy az EU-nak nincs joga hazánk nevében beszélni, választ mindmáig nem kaptunk.
De hogy mennyire nem levegőbe beszélt Patrusev, jól bizonyítja, hogy a szlovák parlament alelnöke, a múlt héten Moszkvában tárgyaló Tibor Gašpar a szlovák közszolgálati televízió péntek esti műsorában nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy Szlovákia egyszer kilép az Európai Unióból vagy a NATO-ból. A tegnapi pozsonyi sajtótájékoztatón ugyan mind a magyar, mind a szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem készülnek országaikat kiléptetni a két szövetségből, de Fico szombaton még sietve megvédte párttársát, akinek felvetését nemcsak az ellenzéki pártok, hanem a koalíciós Hlas párt, illetve Peter Pellegrini államfő is hevesen bírálta. „Ahogyan a Varsói Szerződés egy év alatt összeomlott, úgy a világesemények alakulása révén az EU és a NATO is a múlt homályába veszhet” – mondta szombat esti videóüzenetében Fico.