Oroszországi infrastruktúrából érkeztek a magyar iskolák elleni bombafenyegetések – legalábbis ezt állítja a Népszavának Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértő.
Frész szerint a levelek forráskódjának elemzéséből látható, hogy azok az oroszországi Yandex levelezőrendszerén keresztül küldték őket. A szakember szerint már az is tudható, hogy egy azerbajdzsáni Yandex-fiókot regisztráltak egy „eldobható” e-mail-címről.
ORFK: Átvizsgáltuk az összes iskolát, országszerte 308 intézményt ért fenyegetésA magyar akció messze nem egy elszigetelt egyedi eset: gyűjtésünk szerint bő fél tucat ilyen iskolai bombafenyegetéses támadás volt már a régiónkban és a legtöbb esetben az orosz katonai titkosszolgálat (GRU) tevékenységét tették felelőssé. A GRU akciói minden esetben ugyanazt a mintát követik:
a régió iskolái iszlamista tartalmú, névtelen fenyegető üzenetet kaptak orosz netes platformokról.
Az összehangolt akcióra utal, hogy a magyarral majdnem egy időben Bulgária nagyvárosainak az iskolái is ilyen üzeneteket kaptak, a hírek szerint orosz infrastruktúráról.
A mostani Magyarország elleni akció még messze nem is a legnagyobb.
„Megtalálták a neten keringő fenyegető levelet, baromira megijedtek”Maruzsa Zoltán átadta Pintér Sándor úgynevezett „feladatszabását” az iskolaigazgatóknakKözzétették az iskoláknak szétküldött fenyegető levelet2019-ben Lengyelországban az érettségi előtt mintegy 700 iskola kapott fenyegető levelet. Grezgorz Malecki a lengyel titkosszolgálat volt vezetője már akkor jelezte, hogy a GRU akciója volt a zavarkeltés, a fenyegető levelek szentpétervári szerverekről érkeztek és az akció része Oroszország hibrid háborújának.
2022-ben az Ukrajna elleni orosz invázió előtt néhány héttel szintén elárasztották Kijev, Harkiv, Zaporizzsja, Lvov iskoláit bombával fenyegetőző e-mailek szintén orosz platformokról. Ugyanebben az évben Szerbiában is voltak netes bombafenyegetések, ám ritka kivételként itt sikerült elfogni az elkövetőket: három tinédzsert tartóztattak le a szerb hatóságok.
2024 során több hullámban Csehországban, Szlovákiában kaptak az iskolák százszámra egy kaptafára készült, iszlamista fenyegetést tartalmazó üzeneteket. Novemberben Michal Koudelka a cseh titkosszolgálat vezetője kijelentette, hogy Oroszország állt a támadások mögött.