Peter Weiss, svéd drámaíró és író színházi darabjai jellemzően nem finomkodtak az erős politikai hangnemmel. Részben ennek köszönhette, hogy az 1960-as évektől kezdve a Bertolt Brecht utáni német színház legsikeresebb szerzőjévé vált és azt is, hogy több darabját követte roppant hangos visszhang. A vizsgálat (Die Ermittlung) 1965-ös ősbemutatója is egy volt ezek közül, melynek estéjén neofasiszta tüntetők követelték a darab betiltását az NSZK több városában. Az 1963-1965 között zajló frankfurti Auschwitz-perek eredeti jegyzőkönyveit, jegyzeteit és korabeli újságcikkeket feldolgozó mű 11 éneken keresztül, lírai formában beszél a táborok embertelenségéről, a huszonnyolc tanú (túlélők és egykori táborvezetők) vallomásai alapján, a megérkezéstől egészen a kamrákig. A mű főszereplői a történtek rekonstruálására vállalkozó bíró, a védőügyvéd és az ügyész - de a középpontban az áldozatok és az elkövetők szembesítése áll.
Peter Weiss művét adaptálta most a filmvászonra a korábban inkább színészi szerepeiről ismert német RP Kahl, ötvözve a színházat a filmes nyelvvel.
A középpontban itt is a párbeszédek állnak, erre lehetőséget ad a minimalista, színpadszerű helyszín. A filmes nyelvnek hála viszont még inkább zsigerbe markoló a tanúk és vádlottak közötti kontraszt: utóbbiak esetében a tettek épp annyira megdöbbentőek, mint a közöny a dehumanizált áldozatokkal szemben.
A film magyarországi premierje a We Remember kampány részeként, a Holokauszt 80. évfordulója kapcsán valósult meg, a Bálint Ház és a World Jewish Congress közös szervezésében, valamint a Goethe Intézet partnerségében. A kampányt a Zsidó Világkongresszus és az UNESCO közösen kezdeményezte, célja, hogy a közösségi médiában #WeRemember hashtaggel emlékezzünk meg a koncentrációs táborok áldozataira, a holokauszt január 27-ei nemzetközi emléknapjához kapcsolódva.
A teltházas bemutatón a rendező mellett részt vett a film producere Alexander van Dülmen, Gryllus Dorka színésznő és Rainer Bock és Ronny Hermann színészek is. A film magyar felirata Vas István költő fordítása alapján készült, hű maradva az eredeti mű szellemiségéhez.