Az általános amnesztia érdekében indított aláírásgyűjtés is terítékre került a Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ) pénteki közgyűlésén. Aba-Horváth István, a testület elnöke közölte, hogy – bár emberileg megérti a kezdeményezést – az országos önkormányzat nem tud jogi kérdésekbe beavatkozni. Márpedig ez jogi kérdés: a „jogászok harcán” múlik, hogy az akció sikeres lesz-e, vagy sem. Aba-Horváth ezért azt kérte, mindenki egyénileg maga döntse el, aláírja-e a petíciót.
Ahogyan arról a héten beszámoltunk, Rafael Lion, egy Szegeden élő roma jogász kezdeményezéséről van szó. Petíciójában azt kéri Kövér László házelnöktől, hogy a parlament részesítse közkegyelemben a börtönbüntetésüket töltőket, kivéve azokat, akiket életellenes vagy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények miatt ítéltek el. Javaslata szerint a büntetés utolsó két évét engednék el, ha a hátralévő rész két évnél kevesebb, az elítélteket azonnal szabadon engednék. Amennyiben a hátralévő rész meghaladja a két évet, a büntetés felének elengedését kéri. A kezdeményezés elindításában szerepet játszott, hogy elnöki kegyelmet kapott a terrorcselekmények miatt elítélt szélsőjobboldali Budaházy György és több társa, valamint a bicskei pedofilügyben elítélt Kónya Endre igazgatóhelyettes.
Általános amnesztiát szeretne Magyarországon egy roma petíció, rengetegen támogatjákLapunknak több forrásból is megerősítették, hogy a romák körében hatalmas érdeklődést váltott ki a kezdeményezés. A közösségi oldalakon látható hozzászólások mennyisége és tartalma is ezt támasztja alá. Rafael Lion korábbi cikkünkben elmondta, hogy eddig 120 roma nemzetiségi önkormányzat, valamint 50 – nem kizárólag roma – civil szervezet nyilvánította ki egyetértését, és kétezren jelezték, hogy önkéntesként készek részt venni az aláírásgyűjtésben.
Aba-Horváth István annak veszélyére figyelmeztetett, hogy a cigány közösségen belül egymásnak feszülhetnek az indulatok. Hangsúlyozta, hogy az is „testvérünk marad”, aki aláírja a petíciót, és az is, aki nem. Dancs Mihály, a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom vezetője hozzászólásában megállapította, hogy
sajnálatos módon kevés olyan cigány ember van, akit legalább közvetve – rokona, barátja vagy akár csak falubeli ismerőse révén – nem érint a közkegyelem ügye.
A börtönökben tudomása szerint most „jobban fel vannak hergelődve” a romák, mint a pápalátogatás előtt, amikor sokan szintén amnesztiában reménykedtek. (Novák Katalin volt államfő Budaházyékat Ferenc pápa látogatására hivatkozva részesítette elnöki kegyelemben – a szerk.)
Az amnesztia azonban nem pusztán szakmai, hanem politikai kérdés is – hívta fel a figyelmet Dancs Mihály. Érzékeltette, csekély esélyt lát arra, hogy nem egészen másfél évvel a parlamenti választás előtt bármilyen színezetű kormány meghozna egy ilyen, a szavazók többsége számára feltehetően népszerűtlen döntést.
Aba-Horváth István bocsánatkérésre és lemondásra szólította fel azokat az újbudai szocialistákat – közöttük Tóth Márton önkormányzati képviselőt –, akik egy nyilvánosságra került videófelvétel tanúsága szerint láthatóan „oldott állapotban” a jó ízlést sértő, cigányellenes kijelentésekre ragadtatták magukat. A roma testület egyöntetűen támogatta, hogy az elnök levélben is megfogalmazza követelését. Dancs Mihály kérésére Aba-Horváth István ígéretet tett arra, hogy ugyanilyen határozottsággal fog fellépni akkor is, ha netán a jobboldalon történik hasonló megnyilvánulás. Tóth Márton a Hír TV-nek nyilatkozva elfogadhatatlannak minősítette a felvételen hallható szövegeket, de nincs szándékában lemondani.
„Divatos lett megmondóembernek lenni” – vezette fel némi malíciával Aba-Horváth István azt a bejelentését, hogy becsületsértés és rágalmazás miatt feljelentést tett egy meg nem nevezett személy ellen, aki a Facebook-oldalán alaptalannak tartott állításokat tett róla. Másfelől megdöbbenését fejezte ki, hogy azok, akik a sajtóban a cigányokról írnak, „nem hajlandók észrevenni”, milyen eredményeket ért el az MROÖ az elmúlt három hónapban. Ezek közé sorolta, hogy a testület fegyelmezetten működik, a képviselők – akik havi 45 ezer forint nettóért, tehát „majdnem ingyen”, elkötelezettségből dolgoznak – egyhangúlag döntenek és szavaznak. Kitért arra is, hogy már 670 millió forintot fizettek ki „mások hibája miatt”.
Közel 1,4 milliárdot kap adósságrendezésre a roma önkormányzatBizonyos jelekből arra következtettünk, hogy a médiának szánt bírálata elsősorban a Népszavának szólt. Lapunk többször írt arról, hogy az előző testülettől a kormány megvonta az állami támogatást, azt követően viszont, hogy a fideszes Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) tarolt a választáson, megnyíltak a pénzcsapok. Aba-Horváth István ismét kifejezte azt a meggyőződését, nem a „polgári kormány” felelőssége, hogy az előző testület ellehetetlenült anyagilag. A támogató szerinte legfeljebb annyiban hibáztatható, hogy korábban kellett volna megnyomnia a stop gombot: akkor 2016-2024 között nem halmozódhatott volna fel több mint 1 milliárd forintos adósság.
Az országos roma önkormányzat közgyűlése egyebek mellett egy megközelítőleg bruttó 19 millió forintba kerülő kisbusz megvásárlásáról is döntött.