A BME Fenntartó Zártkörűen Működő Részvénytársaság lesz 2025. március 1-jétől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) fenntartója a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyett – értesítették ezekeben a napokban a modellváltásnak erről a formájáról az egyetemi oktatókat a Telex szerint. – A fenntartóváltás következtében a BME munkatársainak február 28-án érvényes közalkalmazotti jogviszonya március 1-jével munkaviszonnyá alakul át. A közalkalmazottak foglalkoztatása – a munkakör tartalmának változatlansága mellett – a felek minden további jognyilatkozata nélkül jogfolytonos – ezt is tartalmazza a tájékoztató levél.
Az egyetem közleménye szerint a fenntartóváltás folyamatának részeként a Magyar Állam létrehozza azt a gazdasági társaságot (zrt. formájában), amely 2025. március 1-től átveszi az államtól a fenntartói jogokat. Az egyetem állami egyetem marad, de a jogállása már megváltozik: kikerül az államháztartásról szóló törvény hatálya alól, azaz megszűnik központi költségvetési szervként létezni. A fenntartóváltás folyamatának lépéseiről a BME Szenátus január 21-i ülésén adott tájékoztatást Charaf Hassan rektor.
Ahogyan arról lapunk a múlt év végén beszámolt, a BME-t gyakorlatilag belekényszerítették a modellváltásba. – A Szenátus az egyetem túlélése érdekében döntött – nyilatkozta december elején a Népszavának Halmos Balázs egyetemi docens, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete műegyetemi szervezetének tagja, miután a BME Szenátusa hétfőn megszavazta: új működési rendszer jön létre, az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül. Furcsaság, hogy számukra világossá vált, hogy az eddigi állami fenntartás keretei között nem biztosított az egyetem működéséhez szükséges finanszírozás. Azonban az új működési modell szerint az intézmény továbbra is kap majd állami forrásokat, még többet is, mint eddig, vagyis a szükséges összegek elvben rendelkezésre állnak.
„Belekényszerítették a BME-t a modellváltásba”Charaf Hassan a Telexnek decemberben megerősítette, a Mollal már tárgyalnak arról, hogy részvényes legyen a fenntartó cégben. A BME kérédésükre azt közölte, hogy „jelenleg a MOL érdeklődése tekinthető komoly és elkötelezett érdeklődésnek a szerepvállalásra a közeljövőben megalakuló, BME-t fenntartó gazdasági társaságban”. – Már a struktúraváltás részeként a BME oktatói januárban béremelést kaptak, az intézkedés értelmében a tanársegédek alapbére az eddigi bruttó 326 ezer forintról 500 ezerre emelkedik, míg a doktori fokozottal rendelkező egyetemi tanárok alapbére bruttó 1 millió forintra nő az eddigi 777 ezer forintról – tették hozzá.
A szenátus elfogadta a BME modellváltását Tiszta rektorválasztást követel a BME-n a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete