A francia miniszterelnök szombaton a La Tribune Dimanche-nak adott interjújában bejelentette, hogy az alkotmány 49.3-as cikkét kívánja alkalmazni annak érdekében, hogy az állami és társadalombiztosítási költségvetést a nemzetgyűlés hétfőn elfogadja. A hivatkozott cikkelyt politikai atombombának is nevezik Franciaországban, a kormányzatok akkor élnek ezzel a „fegyverrel”, amikor nincs esélyük a parlamentben elfogadtatni egy adott törvényt. A kormányzat alkotmányos felelősségvállalása esetén azonban az ellenzék bizalmatlansági indítványt nyújthat be a kabinet ellen.
A radikális baloldali Engedetlen Franciaország párt, a La France Insoumise (LFI), máris jelezte, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményez, és a zöldek is készek megszavazni a kormány menesztését célzó indítványt. A Szocialista Párt valamint a Marine Le Pen nevével fémjelzett, Jordan Bardella vezette Nemzeti Tömörülés (RN) még nem nyilatkozott a kérdésben, de Bardella már kampányol amellett, hogy „elkerülhetetlen” a nemzetgyűlés újbóli feloszlatása, számolt be Radio France International.
Bayrou kisebbségi kormány élén áll, Franciaországnak pedig még nincs költségvetése a 2025-ös évre, a költségvetés vitája tavaly december 5-én szkadt meg, amikor Michel Barnier kormánya bizalmatlansági indítvány nyomán megbukott a költségvetés tervezetének ellenzék általi elutasítása miatt. Barnier nem élt az alkotmányos felelősségvállalás lehetőségével. Bayrou most, február 3-án, hétfőn azért a 49.3 cikkelyt alkalmazva, szavazás nélkül fogadtatja el a tervezetet, mert mint mondta, Franciaország nem maradhat költségvetés nélkül, és erre más lehetőség nincs a jelenlegi helyzetben, mint a kormányzati felelősségvállalás, mégha ezáltal bukik is a kormány. Az országnak, az intézményeknek működnie kell, tette hozzá.
Megúszta az első bizalmatlansági indítványt a Francois Bayrou vezette francia kormányHa megbukik a Bayrou-kormány is, akkor ez lesz Franciaország történetének legrövidebb ideig hivatalban lévő kabinetje. Eddig ezt a rekordot elődje tartotta, Barnier három hónapig volt hivatalban. Franciaország példátlan instabilitásba, politikai válságba került. Emmanuel Macron első, 2017-es megválasztása óta a Bayrou-é a hatodik kormány, tavaly, 2024-ben négy kormány váltotta egymást. Emellett a költségvetési hiány is vészesen emelkedik. A 49.2 segítségével 10 napon belül lehet költségvetése az országnak, amely a tervek szerint a GDP 5,4%-án tartja majd a hiányt. G.M.
Európa felkészült Donald Trump elnökségére, már csak a németeknek és a franciáknak kell szólni