Nem tárgyalnak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) szervezeti átalakítása ellen tiltakozó hallgatók az egyetem vezetőségével egészen addig, amíg Koós Pál rektor és helyetteseinek lemondása nem teljesül és amíg garanciát nem nyernek további pontokban megfogalmazott követeléseik melletti elköteleződésre.
Hétfőn az egyetem rektora, Koós Pál kezdeményezett mára tárgyalásokat az azóta MOME Frontként szerveződő, tiltakozó hallgatókkal azt követően, hogy a február 3-ai szenátusi ülést kénytelenek voltak berekeszteni a jelen lévő hallgatók hangos tiltakozása miatt. Az egyetem szenátusa a hétfői eset után hangsúlyozta: számukra a belső béke megteremtése, a bizalmi légkör kiépítése és a közös nevező megtalálása a legfontosabb. Ennek érdekében a rektor a napokban felkérte Babarczy Eszter filozófust, egyetemi docenst, a MOME Szakszervezetének vezetőjét és Mohácsi András szobrászművészt, egyetemi tanárt, hogy legyenek a tárgyalás házigazdái és közvetítői.
Az eseményekkel párhuzamosan a MOME Front saját honlapot és közösségi médiát hozott létre, melyen összefoglalják négy pontból álló követeléseiket: Koós Pál rektor és helyetteseinek lemondását, a szenátus döntési jogkörének megerősítését és autonómiájának visszaállítását, a szenátus a rektort és a kuratóriumot ellensúlyozó hatalmának kiépítését és a szakmai autonómia helyreállítását. Ezen kívül a Front időközben létrehozott egy petíciót is, melynek aláírásával bárki támogathatja ügyüket. A tiltakozó diákok nem tárgyalnak a rektorral, az egyeztetés helyett egy általuk szervezett nyílt hallgatói fórumot hirdettek meg csütörtökre.
MOME: Babarczy Eszter és Mohácsi András tárgyal a diákokkalPetíciót indítottak a MOME hallgatói, az általuk illegitimnek tartott rektor és helyettesei lemondását követelikKoós Pál rektor személyével szemben azután csorbult a hallgatók bizalma, hogy 2023 decemberében, a rektorválasztás során a hét lehetséges jelöltből a szenátus többkörös szavazással egyöntetűen Vargha Balázst választotta rektornak. Végül a döntést az intézményi fenntartó kuratórium – habár erre nincs jogköre – felülbírálta, Koós Pál kapta a rektori megbízást.
Az elmúlt hónapokban nem segített a hangulat helyreállításán az sem, hogy a Jövő Egyetemének nevezett szervezeti átalakulás részeként, az új egyetemi struktúrába illeszkedő Tudásközpontok vezetőinek választása kérdéses körülmények között zajlott. A Front honlapján elérhető információk szerint ugyan Koós Pál már karácsony előtt egy nappal közölte a résztvevőkkel a vezetői pályázatok eredményét, de a hallgatók csak január közepén, a sajtóból értesültek arról, hogy a rektor a szenátus és a szakmai bizottság támogatása ellenére hét pályázatból hármat elutasított, két esetben pedig olyan személyt nevezett ki, akiknek pályázatát a szenátus nem támogatta.
Diákok tapssal fojtották bele a szót a rektorba a MOME szenátusi ülésén, egy szenátusi tag szerint inkább párbeszédre van szükség